Wiadomości

  • 11 czerwca 2021
  • 26 czerwca 2021
  • wyświetleń: 10034

Wyjątkowe wieczory poświęcone pożarowi w czechowickiej rafinerii

Za nami:

26 czerwca minie dokładnie 50 lat od jednej z największych tragedii w historii naszego miasta - pożaru w czechowickiej rafinerii nafty. W 1971 roku ogień w zakładzie pojawiał się w sumie trzy razy, jednak to żywioł, który wybuchł na początku lata, pochłonął najwięcej ofiar i wyrządził największe straty. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wieczory wspomnień o pożarze, podczas których wyświetlane będą zdjęcia oraz filmy. Ponadto będzie można wysłuchać prelekcji historyka, Janusza Chmielniaka.

Wyjątkowe wieczory poświęcone pożarowi w czechowickiej rafinerii
Wyjątkowe wieczory poświęcone pożarowi w czechowickiej rafinerii · fot. Centralne Muzeum Pożarnictwa / Discovery Channel


- Wieczór wspomnień podzielony będzie na dwie części. W pierwszej, kilkunastominutowej, Janusz Chmielniak opowie o pożarze rafinerii i innych aspektach pożarowych i pożarniczych, a w drugiej zaprezentowane zostaną dwa filmy, ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - "Pożar rafinerii Czechowice w 1971" oraz "Między Wisłą a Białą" - powiedział portalowi czecho.pl Jacek Cwetler, historyk i regionalista z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Wyjątkowe wieczory poświęcone pożarowi w czechowickiej rafinerii
Wyjątkowe wieczory poświęcone pożarowi w czechowickiej rafinerii · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


- Pierwszy z filmów poświęcony jest pożarowi rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, który wybuchł 26 czerwca 1971 roku, o godzinie 19.50. Trwał do 1 lipca i pochłonął 37 ofiar. W drugim filmie będzie można zobaczyć jak wyglądało nasze miasto pięćdziesiąt lat temu. Oba filmy będą wyświetlone z projektora 16 mm, z taśm szpulowych. Będzie jak w Starym Kinie - dodaje Cwetler. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak ilość miejsc będzie ograniczona.Przypomnijmy, 26 czerwca 1971 roku w Czechowicach - Dziedzicach wybuchł największy pożar w historii polskiego przemysłu chemicznego. W pożarze zginęło 37 osób, a 105 zostało rannych w tym wielu strażaków. Akcja gaśnicza trwała trzy dni. W działaniach brało udział 1484 zawodowych strażaków i 1030 druhów, a także wojsko i milicja. Do pomocy polskim strażakom przybyli strażacy z Czechosłowacji. Na miejsce przybył m.in. Edward Gierek, ówczesny pierwszy sekretarz PZPR. Historię pożaru w czechowickiej rafinerii przybliżaliśmy m.in. tutaj. Pożar ten był trzecim z kolei pożarem w rafinerii czechowickiej w 1971 roku. W styczniu zapaliła się wieża destylacyjna, na początku czerwca pożar objął kilkadziesiąt cystern pod nalewakiem.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj