Wiadomości

  • 24 czerwca 2021
  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 7149

[FOTO] Józef Kołodziej ps. "Wichura" spoczął w rodzinnym grobie

W piątek, 25 czerwca w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Józefa Kołodzieja, ps. "Wichura". Po nabożeństwie "Żołnierz Wyklęty" spoczął na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kopernika, w rodzinnym grobowcu. W uroczystości wziął udział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Józef Kołodziej ps. "Wichura" spoczął w rodzinnym grobie 25.06.2021 · fot. Krzysztof Łojko / IPN Katowice


Ppor. Józef Kołodziej ps. "Wichura" urodził się 25 czerwca 1921 roku w Bierach, w powiecie bielskim. W czerwcu 1945 r. wstąpił do oddziałów partyzanckich Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kapitana Henryka Flamego "Bartka" i został mianowany dowódcą drużyny Pogotowia Akcji Specjalnych o kryptonimie "Błyskawica". Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Uczestniczył w słynnej defiladzie oddziałów "Bartka" w Wiśle 3 maja 1946 roku.

Ppor. Józef Kołodziej ps. "Wichura" spocznie w rodzinnym grobie
Ppor. Józef Kołodziej ps. "Wichura" spocznie w rodzinnym grobie · fot. IPN


Od maja 1946 roku pełnił funkcję szefa propagandy i informacji przy sztabie. Kilkakrotnie z powodzeniem zrealizował misję koncentracji oddziałów leśnych w Beskidach. We wrześniu 1946 roku w ramach operacji "Lawina" koordynował przerzut żołnierzy NSZ na zachód. Został aresztowany w październiku 1946 roku w Chorzowie. 14 grudnia 1946 roku skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie. Egzekucję wykonano 31 grudnia 1946 roku w katowickim więzieniu.

Szczątki Józefa Kołodzieja zostały odnalezione we wrześniu 2017 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Uroczystość pogrzebowa została zorganizowana przez katowicki oddział IPN.

mp / czecho.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj