Wiadomości

  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 1785

W Goczałkowicach udało się zaobserwować czarnego łabędzia!

Niezwykłego ptaka udało się zaobserwować niedawno Wojciechowi Kaprzykowi - fotografowi dzikiej przyrody, który prowadzi na Facebooku profil "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic". Zauważył on oraz sfotografował czarnego łabędzia, niezwykle rzadko spotykanego w naszym kraju ptaka.

W Goczałkowicach udało się zaobserwować... czarnego łabędzia!
W Goczałkowicach udało się zaobserwować czarnego łabędzia! · fot. Wojciech Kaprzyk


Czarnego łabędzia udało się zaobserwować na jednym ze stawów w Goczałkowicach-Zdroju. - Gdy zobaczyłem obserwację na jednej z grup ornitologicznych - nie mogłem odpuścić. Poszukiwania się udały i taka oto osobliwość ląduje na mojej liście sfotografowanych gatunków. Łabędzie czarne pochodzą z Australii, do Europy przywieźli je hodowcy. Ptaki, które występują na wolności to osobniki, które pouciekały z hodowli. Jedynie w Holandii występuje "stała" dzika populacja. Skąd wziął się "nasz" osobnik? Nie mam pojęcia ale fantastycznie było móc go obserwować! - opowiada Wojciech Kaprzyk.

Jak opisuje fachowy portal nazwyptakow.pl, czarny łabędź to swoisty oksymoron - połączenie wzajemnych sprzeczności. Bo nie dość, że wszystkie przez wieki obserwowane łabędzie były białe, to także polskie słowo łabędź pochodzi właśnie od bieli - od łacińskiego alba - biały. A zatem łabędź jest ze swojej natury biały i z czarnym łabędziem wiążą się pewne problemy, jak się okazuje nie tylko językowe.

Czarny łabędź spotykany jest przede wszystkim w australijskiej Tasmanii, skąd przybył do Europy oraz Nowej Zelandii. W Polsce obserwuje się one od 1990 roku, nielicznie były spotykane w Polsce zachodniej i środkowej do Wisły i w woj. warmińsko-mazurskim, ale tylko raz obserwowano gniazdującą parę - koło Raciborza.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.