
Wiadomości
- 4 lipca 2021
- wyświetleń: 2049
W Goczałkowicach udało się zaobserwować czarnego łabędzia!
Niezwykłego ptaka udało się zaobserwować niedawno Wojciechowi Kaprzykowi - fotografowi dzikiej przyrody, który prowadzi na Facebooku profil "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic". Zauważył on oraz sfotografował czarnego łabędzia, niezwykle rzadko spotykanego w naszym kraju ptaka.

Czarnego łabędzia udało się zaobserwować na jednym ze stawów w Goczałkowicach-Zdroju. - Gdy zobaczyłem obserwację na jednej z grup ornitologicznych - nie mogłem odpuścić. Poszukiwania się udały i taka oto osobliwość ląduje na mojej liście sfotografowanych gatunków. Łabędzie czarne pochodzą z Australii, do Europy przywieźli je hodowcy. Ptaki, które występują na wolności to osobniki, które pouciekały z hodowli. Jedynie w Holandii występuje "stała" dzika populacja. Skąd wziął się "nasz" osobnik? Nie mam pojęcia ale fantastycznie było móc go obserwować! - opowiada Wojciech Kaprzyk.
Jak opisuje fachowy portal nazwyptakow.pl, czarny łabędź to swoisty oksymoron - połączenie wzajemnych sprzeczności. Bo nie dość, że wszystkie przez wieki obserwowane łabędzie były białe, to także polskie słowo łabędź pochodzi właśnie od bieli - od łacińskiego alba - biały. A zatem łabędź jest ze swojej natury biały i z czarnym łabędziem wiążą się pewne problemy, jak się okazuje nie tylko językowe.
Czarny łabędź spotykany jest przede wszystkim w australijskiej Tasmanii, skąd przybył do Europy oraz Nowej Zelandii. W Polsce obserwuje się one od 1990 roku, nielicznie były spotykane w Polsce zachodniej i środkowej do Wisły i w woj. warmińsko-mazurskim, ale tylko raz obserwowano gniazdującą parę - koło Raciborza.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący tematPowstał plan ochrony Czechowic-Dziedzic przed powodzią. Ruszyły konsultacje społeczne

Można otrzymać dotację na zakup i montaż OZE. Informacje można otrzymać w punkcie konsultacyjnym

[FOTO] Nauka poszła w las. Ciekawy projekt nauczycielek Szkoły Podstawowej w Zabrzegu

31 majaW sołectwach odbyły się bezpłatne zbiórki elektrośmieci. Przed nami jeszcze akcja w Ligocie

Gorący tematGaz zastąpi węgiel. W czechowickiej elektrociepłowni rusza inwestycja za 287 mln złotych

28 majaMajowe i czerwcowe dyżury ekodoradców w Centrum Ekologii i Zieleni
Komentarze
UWAGA - do 18 maja do godz. 21:00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej.