Wiadomości

  • 18 lipca 2021
  • wyświetleń: 5782

Czechowicka straż miejska obchodzi jubileusz 30-lecia działalności

W czwartek, 15 lipca minęło 30 lat od powołania straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Została ona stworzona zarządzeniem ówczesnego burmistrza, Jana Bergera.

Czechowicka straż miejska obchodzi jubileusz 30-lecia działalności
Czechowicka straż miejska obchodzi jubileusz 30-lecia działalności · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


W czasie powołania czechowickiej straży miejskiej, pracę w jej szeregach rozpoczęły cztery osoby - komendant SM oraz trzech strażników, którzy egzekwowali przestrzeganie przepisów porządkowych na terenie naszego miasta i gminy. Pierwsza Komenda Straży Miejskiej mieściła się w budynku przy ul. Ks. Barabasza 15.

Cztery lata później, 27 czerwca 1995 roku, uchwałą czechowickiej Rady Miejskiej, utworzona została jednostka budżetowa o nazwie "Straż Miejska w Czechowicach - Dziedzicach", której zadaniem było wykonywanie czynności administracyjno - porządkowych w zakresie ochrony i bezpieczeństwa porządku publicznego. W tym samym roku siedziba straży została przeniesiona do budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Niepodległości 42.

Czechowicka straż miejska obchodzi jubileusz 30-lecia działalności
Czechowicka straż miejska obchodzi jubileusz 30-lecia działalności · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


W związku z brakiem szczegółowych przepisów określających działania straży miejskich w Polsce, ich funkcjonowanie początkowo było trudne. Wszystko zmieniło się w roku 1997, gdy Sejm uchwalił Ustawę o Strażach Gminnych, w której określono uprawnienia, obowiązki, umundurowanie strażników, a także przebieg rekrutacji.

Obecnie Komenda Straży Miejskiej w Czechowicach - Dziedzicach mieści się przy ul. Niepodległości 35 i zatrudnia 29 osób - wśród nich jest 22 strażników, 4 obserwatorów monitoringu oraz 3 pracowników administracyjnych. Czechowiccy strażnicy pracują 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
Do najważniejszych zadań straży należą: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem w ruchu drogowym, wykonywanie działań związanych z ochroną środowiska oraz wiele innych zadań ujętych w ustawie.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj