Wiadomości

  • 14 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2605

[FOTO] Które monety z RP II są podobne do współczesnych?

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały monety w II Rzeczypospolitej? Czy były podobne do tych używanych współcześnie? Okazuje się, że niektóre z nich bardzo przypominają monety współczesne. Swoje zbiory pokazuje Marek Korczyk, historyk oi kolekcjoner numizmatów z Czechowic-Dziedzic.

Które monety z II RP są podobne do współczesnych? · fot. Marek Korczyk


Czasy II Rzeczypospolitej stanowią dla współczesnej Polski w wielu dziedzinach pewien punkt odniesienia. Dotyczy to również monet - te o nominałach 10, 20, 50 groszy oraz 1 zł są bardzo podobne do swoich poprzedniczek z czasów II RP. W poniższej galerii występuje zestawienie monet obecnie używanych z tymi z lat 1918-39. Choć zdjęcie nie pozwala dostrzec całego podobieństwa - ponieważ nie uwzględnia choćby wagi monet - to jednak wizualnie pokazuje jak bardzo współczesne monety przypominają swoje przedwojenne odpowiedniczki.

Na koniec dwa pytania dla Czytelników - która wersja monet jest według Was ładniejsza? Czy ktoś z Was posiada takie monety (np. w rodzinnej kolekcji)?

Marek Korczyk - mieszkaniec Czechowic-Dziedzic. Z wykształcenia historyk, kolekcjoner numizmatów oraz filatelistyki. Internetowy publicysta z dziedziny historii, a zwłaszcza historii wojskowości. Fotografie są wykonane przez autora a przedstawione monety należą do jego zbiorów.

Marek Korczyk

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj