Wiadomości

  • 22 września 2021
  • wyświetleń: 2944

Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależność"

W minioną sobotę, 18 września w Tarnowie Podgórnym odbył się konwent Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Wziął w niej udział Marian Błachut, burmistrz Czechowic - Dziedzic, który jest równocześnie członkiem zarządu krajowego OKS.

Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności"
Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności" · fot. facebook.com/OKSamorzad


W Tarnowie Podgórnym na Ogólnopolskim Zjeździe Niezależnych Samorządowców spotkało się 300 samorządowców z całej Polski. Przyjechali na zaproszenie Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. - Równowaga między rządem a samorządem jest kluczem do dobrobytu obywateli. Nie służy mu konfrontacyjne nastawienie władzy centralnej - mówił Tadeusz Czajka, Przewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, wójt Tarnowa Podgórnego. - Dlatego zamiast toczyć spory, jako niezależni samorządowcy wychodzimy z konkretnymi propozycjami reform. O tym rozmawialiśmy na Zjeździe - dodał.

- Stawiamy na niezależność. Uważamy, że to podstawowa wartość w relacjach między rządem a samorządem. Tylko odejście od centralizowania decyzji jest sposobem na dobre rządy. Wykorzystajmy naszą energię na działania dla dobra wspólnego samorządu. Nie dajmy sobie wydrzeć marzeń - mówił z kolei ​Marian Błachut, burmistrz Czechowic - Dziedzic, Członek Zarządu Krajowego OKSamrząd.

Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności"
Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności" · fot. facebook.com/OKSamorzad


Gośćmi honorowymi Zjazdu byli Senator Zygmunt Frankiewicz, Prezes Związku Miast Polskich, oraz prof. dr hab. Andrzej Stelmach, Dziekan Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Ogólnopolska Koalicja Samorządowa skupia starostów, burmistrzów, wójtów, prezydentów, radnych, samorządowców z niemal wszystkich polskich regionów. Są wśród nich m.in. Marian Błachut burmistrz Czechowic-Dziedzic, Jacek Szydło Członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego, Janusz Kubicki prezydent Zielonej Góry, Wojciech Matyjasiak zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, Zbigniew Jaszczuk starosta żninski, Filip Chodkiewicz zastępca burmistrza Miasta Augustów, Ludomir Handzel prezydent Nowego Sącza, Andrzej Sitnik prezydent Siedlec, Piotr Krzystek prezydent Szczecina, Tadeusz Czajka wójt Tarnowa Podgórnego. Organizacja została powołana w grudniu 2020 roku, obecnie skupia 21 organizacji.

Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności"
Burmistrz na konwencie OKS: "stawiamy na niezależności" · fot. facebook.com/OKSamorzad


Celem samorządowców Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej jest reformowanie państwa od dołu, poprzez działania, które realizujemy na co dzień w naszych miejscowościach. Władzy centralnej wytykają wrogie traktowanie samorządów i monopol na wiedzę, a w praktyce oddalanie się od spraw mieszkańców, za które odpowiadają właśnie samorządy.

​W Tarnowie Podgórnym zaprezentowano także założenia programowe Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Samorządowcy mają nadzieję, że będą one podstawą do współpracy ze stowarzyszeniami samorządowymi i ugrupowaniami parlamentarnymi, które deklarują poszanowanie takich wartości jak decentralizacja, wolność i niezależność. Są otwarci na współpracę z każdym, dla kogo ważne są lokalne społeczności i Polska.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.