Wiadomości

 • 9 października 2021
 • 10 października 2021
 • wyświetleń: 9173

[Historyczne ciekawostki] W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko

W tym roku mija 65 lat od powstania czechowickiego Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki. Z tej okazji przybliżamy historię zespołu w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki".

W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko
W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Czechowice i Dziedzice to od ponad 150 lat obszar zindustrializowany. Zakłady i fabryki dominują (kiedyś bardziej) w przestrzeni urbanistycznej miasta. Większość z nich ulokowana była w ścisłym centrum. Ludzie żyli (dziś w pewnym stopniu też) wśród kominów, hal fabrycznych, dojazdowych dróg do tychże zakładów, wśród dymów, pyłów i zapachów.

Zdarzały się katastrofy (Kopalnia "Silesia" - 1979), pożary (rafineria -1971), wypadki, etc. Fenomenem jest, że w tym przemysłowym tyglu urodziło się wielu muzyków i śpiewaków (inne dyscypliny kultury też są reprezentowane, ale dziś o muzyce), rangi krajowej i światowej: Józef Świder, Andrzej Krzanowski, Witold Szalonek, Anna Szostak Myrczek, Adam Myrczek, Wojciech Myrczek, Barbara Bielaczyc, Zuzanna Kłaptocz, Tomasz Janusz, Renata Danel, Jacek Łaszczok "Stachursky", światowej sławy tenor Piotr Beczała, etc.

W Czechowicach i Dziedzicach działały przed II wojną światową chóry, zespoły muzyczne, teatry amatorskie, zespoły ludowe, zespoły mandolinistów, teatrzyki szkolne i stowarzyszenia katolickie. Więcej można dowiedzieć się z książki autorstwa Erwina Woźniaka "Amatorski ruch teatralny w Czechowicach-Dziedzicach w pierwszej połowie XX wieku".

Pierwszy powojenny zespół muzyczny, który powstał w naszym mieście to Chór Męski pod batutą Józefa Świdra, profesora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, urodzonego w Czechowicach. 2 lutego 1955 roku, w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych, w Dziedzicach, chór po raz pierwszy wystąpił, pod batutą Józefa Świdra, współzałożyciela chóru (wraz z żoną Krystyną).

W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko
W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Krystyna Świder wspomina:
"Mojego przyszłego męża Józefa Świdra poznałam w Liceum Muzycznym w Katowicach. Poznałam to może niezbyt trafne określenie, bo wtedy zaledwie usłyszałam, że do klasy wyższej zapisało się kilku uczniów z prowincji (wówczas bowiem Katowice uznawałam za metropolię). ... Witek Szalonek, Kazimierz Kord, Staszek Śmiełowski i Franek Mizia. Józef Świder - skromny chłopiec z Czechowic, gimnazjum ukończył w Pszczynie. Wszyscy oni, jak miało się prędko okazać stanowili tzw "klasę asów". Byli bardzo zdolni i pracowici. Nauczyciele stawiali nam ich za wzór. Pamiętam, że Józek godzinami ćwiczył grę na fortepianie, gdyż pod opieką profesor Stefanii Allinówny przygotowywał się do Konkursu Chopinowskiego. Nie zakwalifikował się do kolejnego etapu i rozpoczął naukę kompozycji u profesora Bolesława Woytowicza, u którego studiował też kolega z mojej licealnej klasy - Wojciech Kilar. Obaj bardzo się zaprzyjaźnili.

... Józef Świder wychował się w tradycjach organistowskich. Zarówno jego dziadek Antoni Wieczorek, jak i ojciec Jan byli organistami w kościołach. ...już jako małe dziecko słuchał ich grę podczas nabożeństw, więc ... wyjątkowo wcześnie opanował technikę gry na organach. Zdarzało się, że zastępował ojca lub dziadka podczas mszy.

W 1955 roku założyliśmy w Czechowicach Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki. Wówczas jako amatorzy w dziedzinie dyrygentury chóralnej mieliśmy wiele komicznych sytuacji. Pamiętam, że kiedy utwór de Palestriny "Missa Papae Marcelli", napisany na ośmiogłosowy chór mieszany, zmuszeni byliśmy dyrygować wspólnie, to znaczy Józek chórem męskim, a ja żeńskim - równocześnie. Później byliśmy już w tej dziedzinie profesjonalistami.
"

W chórze śpiewało 22 mężczyzn, ale jeszcze w pierwszym roku swej działalności zespół "zasiliły" dziewczęta i kobiety. Powstał chór mieszany i tak już pozostało do dnia dzisiejszego.

W latch 1955 - 58, chór ćwiczył i występował w pomieszczeniach dziedzickiego kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych, potem (1958-66), działał przy ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy) w Czechowicach-Dziedzicach. Kolejnym miejscem gdzie chór znalazł przystań, była siedziba czechowickiego PSS "Społem" (1966-74). Wreszcie w 1975 chór na dobre zadomowił się w murach Miejskiego Domu Kultury, w Czechowicach-Dziedzicach i pod tym adresem "urzęduje" do dziś.

Swymi występami chór uświetniał uroczystości i święta kościelne, posiadał także bogaty repertuar pieśni świeckich, głównie autorstwa Stanisława Moniuszki, wybitnego XIX- wiecznego, polskiego kompozytora, autora m.in. oper "Halka", "Straszny dwór", "Flis", etc. Chór więc obrał go sobie za patrona. W początkowym okresie swej dzialalności Józef Świder sięgał do tekstów i kompozycji polskich autorów (Moniuszko, Chopin), z biegiem lat i pod innymi batututami chór wzbogacił repertuar o utwory Mozarta, Bacha, Hendla, Szuberta, Ludwika van Beethovena, etc.

W 1957, dyrygentem chóru zostaje Krystyna Świder. Repertuar chóru zostaje wzbogacony o utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, F.Schuberta i Giovaniego da Palestriny. W 1958 czechowicki chór zostaje członkiem Śląskich Kół Śpiewaczych (późniejszy Polski Związek Chórów i Orkiestr). Patronat nad czechowickim chórem objął Związek Zawodowy Kolejarzy, oddział w Czechowicach-Dziedzicach.

Chór zdobywał coraz większą popularność, nie tylko w swym rodzinnym mieście, ale także w całym kraju.Wystąpił m.in. w Oliwie, Trójmieście, na Helu, w Malborku, w Mielnie, Kołobrzegu, na Mazurach, na Podhalu, w Wiśle i Szczyrku.

15 czerwca 1958 roku czechowicki chór zajmuje pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Śpiewaczym, zorganizowanym w Czechowicach-Dziedzicach, w Domu Robotniczym. Był to pierwszy sukces chóru, ale jak kolejne lata pokazały, nie ostatni. W 1960, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, wykonano IX Symfonię L. von Beethovena, w której też wystąpił chór z Czechowic-Dziedzic. W tym samym roku, w Poznaniu, na Festiwalu Chórów Polskich, chór otrzymał wyróżnienie za najlepszą interpretację wykonywanych utworów.
W 1965, w dziesiątą rocznicę swej dzialalności, chór zostaje odznaczony "Srebrnym Laurem 20-lecia PRL". Swój jubileusz, chór świętował w Domu Kultury Walcowni Metali "Dziedzice", w dniu 25 kwietnia 1965. Wśród zaproszonych gości pojawiły się m.in.: Chór Mieszany "Echo" z Łazisk Górnych, Chór Męski "Sygnał" oraz Zespół Estradowy "Alikwoty" z Raciborza oraz soliści Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza z Bielska-Białej.

W roku 1970 chór występuje w Bydgoszczy, Częstochowie, Opolu, Białymstoku, na Centralnych Dożynkach w Warszawie i w Legnicy, gdzie zdobywa wyróżnienie na Turnieju Chórów "Legnica Cantat", a 1971 rozpoczyna swe zagraniczne wojaże, najpierw Czechosłowacja (Stonawa i Sucha Góra), NRD (Schmachtenhagen, Oranienburg), Francja (St. Vidal), NRF (Monachium, Augsburg, Hiddenhausen i Dortmund), Austria (ST.Leonhard-Forst), a w następnych dekadach Ukraina, Białoruś (Słonim), Włochy i Watykan.
Czechowicki chór występował często na uroczystościach patriotycznych i rocznicowych, na koncertach i festiwalach organizowanych na Śląsku. Od 1975 roku patronat nad Chórem im. Stanisława Moniuszki obejmuje Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko
W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Z "Kroniki Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki"- wyjątki (bardzo subiektywne);

11 października 1980 rozpoczęły się obchody "Srebrnego Jubileuszu" chóru. Chórem dyryguje Anna Szostak-Myrczek, "...wspaniała dziewczyna, fachowiec, liderująca znanemu w kraju i zagranicą Zespołowi Muzyki Dawnej "Madrygaliści"." - wspominał Wojciech Brykalski. Pod batutą Anny Szostak-Myrczek zespół rozszerzył swój repertuar o utwory awangardowe współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych.. Uroczysty koncert z okazji 25-lecia dzialalności chóru odbył się w czechowickim Domu Kultury. Gościem specjalnym uroczystości był Józef Świder.

W kolejnych latach chór poszerzał swój repertuar, startował w konkursach muzycznych i koncertował w kraju i zagranicą m.in.:
⁃ 25 maj 1986 - Gliwice-Łabędy - wojewódzkie eliminacje Polskiej Pieśni Chóralnej,
⁃ 19 do 21 czerwiec 1986 - koncerty w Schmachtenhagen k. Oranienburga, w NRD,
⁃ 15 październik 1986 - St. Leonhard- Forst, Austria,
⁃ początek 1988 - XII Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach,
⁃ występy w Czechowicach-Dziedzicach (np. wspólny występ z Chórem Męskim "Gute Freude" i "Madrygalistami Monachijskimi").

5 maja 1989 chór wyjechał na koncerty do Hiddenhausen Występy w Niemczech odbywały się pod hasłem "Muzyka łączy narody". W programie koncertów znalazły się m.in. utwory F. Chopina, S. Moniuszki, Wincentego z Kielczy ("Gaude Mater Polonia"), G.F. Haendla i F.Schuberta. A 7 maja tegoż roku odbyły się "Międynarodowe Dni Chóralne", w Wesfalenpark", na których chór wykonał 3 utwory: E. Maćkowiaka "Uwoz mamo roz", F.Rubcowa "Wieniki" oraz mazur z opery "Straszny dwór" S. Moniuszki. Clou koncertu. było wykonanie, wespół z chórem "Freundschaft" utworu W.A. Mozarta "Ave Verum", pod batutą Wojciecha Brykalskiego.
Podczas pobytu w Niemczech, oprócz oficjalnych wystapień, chór koncertował także w kościołach i zborach luterańskich. W repertuarze chóru znalazły się m.in. III części "Missa choralis" Franciszka Liszta ("Kyrie", "Gloria" i "Agnus Dei").

W maju 1991 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki był w Watykanie. Chórzyści wystąpili na audiencji generalnej u papieża Jana Pawła II. Na prywatnej audiencji członkowie i członkinie chóru otrzymali specjalne błogosławieństwo papieża .

Na początku lat 90-tych XXw., w repertuarze chóru znalazły się m.in. utwory "Aleć nade mną Wenus" Mikołaja z Krakowa, "Chór pielgrzymów" R. Wagnera, "Nad pięknym, modrym Dunajem" J.Straussa, "Kołysanka" J. Maklakiewicza, "Polonez A-dur" Fryderyka Chopina, " Matona mia cara" Orlando di Lasso, "Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody" Mikołaja Gomółki, "Heiden Roslein" Franciszka Schuberta, "Nun ruchen" J.S. Bacha, "Pod okapem śniegu" T.Szeligowskiego, "Lacrimosa" W.A. Mozarta, "Wniz po matuszkie Wołgie" A.Głazunowa, etc.

W dniach 26-29 maja 1994, chór pod batutą Haliny Piłocik, wziął udział w Międzynarodowym Przeglądzie Chórów im. A.H.Chlondowskiego w Mysłowicach, w którym zajął II miejsce, zdobywając "Srebrną Lirę", a w Konkursie Chórów, zorganizowanym w Tychach, podczas IV Wieczorów Kolędowych, w dniach 6 -15 stycznia 1995, chór zajął III miejsce.

Podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 40-lecia działalności, zorganizowanym w czechowickim MDK, chór wykonał m.in. "Pory roku" Józefa Świdra i "Wiosna" Stanisława Moniuszki.

1 grudnia tego roku chór wystąpił w katowickim "Spodku" wraz z grupą chórów zrzeszonych w śląskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W czerwcu 1997, na Festiwalu Chórów Mieszanych im. ks. A.H. Chlondowskigo, w Mysłowicach, czechowiccy chórzyści, pod batutą Dariusza Nurzyńskiego, wyśpiewali "Srebrną Lirę", wykonując pieśni "Alleluja", "Pory roku" i "Czego chcesz od nas Panie".

11 września tego roku, z okazji Dni Czechowic-Dziedzic, chór z towarzyszeniem orkiestry dętej z Gliwic, wykonał "Pory roku" J. Świdra, wiązankę walców J.Straussa i wiązankę pieśni śląskich.
Z okazji 80 rocznicy dziłalności Chóru Mieszanego "Harmonia" z Kobioru, Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki został zaproszony jako gość obchodów i wykonał dla jubilatów m.in. utwory "Pory roku" i "Modlitwa do Bogurodzicy" Józefa Świdra.

W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko
W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Obchody rocznicowe z okazji 45 rocznicy działalności podzielono na dwie części. Pierwszy koncert miał miejsce 11 czerwca 2000, w czechowickim kościele pw. NMP Królowej Polski, gdzie chór wystąpił, prezentując m.in. "Abba Ojcze" , "Locus ist" A.Brukner, "Ojcze nasz" St. Moniuszko i "Alleluja"G.F.Haendla. Drugi koncert odbył się w czechowickim MDK, w dniu 17 czerwca, na koncercie chór zaśpiewał m.in. ""Pieśń wiosenną" F.Mendelsohna, "Pory roku" J. Świdra, etc. W sierpniu tego roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki koncertował w Austrii, pod hasłem "Muzyka i taniec łączą ludzi".

W 2002 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki został uhonorowany nagrodą "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice", za zasługi w promowaniu miasta, regionu i kraju.

30 listopada 2003 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano koncert Mozartowski. Zaprezentowano utwory: "Ave Verdum", uwerturę do "Wesela Figara", "Fantazję F-mol", I część "Symfonii g-mol" oraz "Mszę koronacyjną". W partiach solowych wystąpili artyści Opery Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej z Katowic. Chórowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna Liceum Muzycznego z Bielska-Białej.

W tymże samym roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki otrzymał nominację do nagrody księdza Józefa Londzina. Nagrodą jednak uhonorowano poetę z Rudzicy, Juliusza Wątrobę.

Rok 2005, "...Chór działa nieprzerwanie od 50 lat. W tym czasie przez jego szeregi przewinęło się ponad 300 osób. Jest jednym z najlepszych czechowickich "towarów eksportowych" promujących nasze miasto w kraju i zagranicą."., cytat z lokalnej prasy. Koncert Jubileuszowy odbył się w czechowickim Domu Kultury. Chór, przy akompaniamencie Aleksandry Krzanowskiej, zaśpiewał "Znasz li ten kraj", mazur z opery "Straszny dwór" S.Moniuszki oraz fragmenty "Sonetów Krymskich" A.Mickiewicza - "Pielgrzym" i "Czatyrdah".

W dniach 29-30 września chór wyjechał na występy do Łańcuta, Przemyśla i Lwowa. Chór miał zaszczyt zaśpiewać we lwowskiej katedrze, w której król Jan Kazimierz, podczas Potopu szwedzkiego, złożył śluby Matce Boskiej, zawierzając jej łasce nasz naród. Podczas wizyty na Cmentarzu Łyczakowskim delegacja chóru złożyła wiązankę kwiatów na grobie Orląt lwowskich. W drodze powrotnej, w podprzemyskiej Kalwarii Pacławskiej, chór zaśpiewał podczas mszy św.

7 stycznia 2006, w czechowickim MDK, Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki wystąpił podczas koncertu z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a 13 lipca tegoż roku, na "Trutowisku" w Katowicach-Murckach podczas mszy w intencji Bartnikow Śląskich. Wybrzmiały - "Kyrie" Józefa Świdra, "Święty" Franciszka Schuberta i "Alelluja" W.A. Mozarta.

W dniach 18-20 lipiec, chór występował w Austrii m.in w Leonhard am Frost i w Wiedniu. Podczas austriackich wojaży wielką furorę zrobiło wykonanie "Mszy koronacyjnej" W.A. Mozarta.

1 maja tego roku ma festynie, zorganizowanym na stadione w Zabrzegu, chór wraz z Orkiestrą Młodzieżową z Zabrzega, wykonał kilka utworów, m.in. "Zacznij od Bacha" i "Skrzypek na dachu".

10.10.2009 chór wziął udział w dwóch wydarzeniach muzycznych. Najpierw wystąpił na koncercie w czechowickim MDK, wykonując utwory: "Ojcowski dom", "Trojok" i "Serenade" F.Schuberta, a następnie w kościele na Lesisku wystąpił w mszy ekumenicznej śpiewając: "Panie, tu do Twych stóp padam", "Veni creator", "Ave verum", "Ojcowski dom" i "Ave Maria" Ch. Gunoda.

12 kwietnia 2010 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki śpiewał na mszy żałobnej, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, w Czechowicach-Dziedzicach, odprawianej za ofiary ktastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki wykonał następujące utwory: "Alelluja" ks. Chloudowskiego, "U stóp krzyża" F.Chopina, "Ave verum" i "Lacrimosa W.A. Mozarta i "Nie lękaj się".

W 2010 przypadła 55 rocznica działalności chóru. Najważniejszymi wydarzeniami towarzyszącymi tej rocznicy były:
15 maj - Koncert Jubileuszowy w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach,
16 maj - msza święta w intencji chóru i jego członków, w kościele pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach,
26 czerwiec- Koncert Jubileuszowy na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach.
W październiku tego roku członkowie chóru zwiedzali i koncertowali w Opolu i Mosznej.

W dniach 3-6 czerwiec 2011,chór koncertował w niemieckim Hiddenhausen, w ramach obchodów XX rocznicy partnerstwa miast Hiddenhausen i Czechowic-Dziedzic. Głównym punktem pobytu w Hiddenhausen był koncert plenerowy w Muzeum Drewna. Na zakńczeniu koncertu, połączone chóry, które w nim brały udział, zaśpiewały utwor "Wir ferein ein Fest der Freude".

22 kwietnia 2012 chór uświetnił swym występem uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, w 2010. Gościem uroczystości była Małgorzata Wasserman. 28 sierpnia tego roku chór wystąpił na XXXIX Dniach Czechowic-Dziedzic, w parku miejskim "Lasek". Chór zaśpiewał m.in. "O mój rozmarynie", "Rozkwitają pąki białych róż", "Dzieweczko ze Śląska", "Oda do radości", "Wiosenna pieśń" i wiązankę melodi Johana Straussa.

W dniach 17-18 maja 2014 chór brał udział w X Międzynarodowym Festiwalu "Polonez 2014" w Słominie na Białorusi. Zaprezentował utwór "Cześć Ci Polsko" zdobywając I miejsce na tym festiwalu. Chór wystąpił także podczas mszy w kościele katolickim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Słonimiu.
26 maja 2014 roku , w katowickiej Archikatedrze, Chór Mieszny im. Stanisława Moniuszki wystąpił na mszy pogrzebowej śp. Józefa Świdra, założyciela i pierwszego dyrygenta chóru.

14 czerwca 2015 roku chór wystąpił na Koncercie Galowym z okazji 90 rocznicy działalności Domu Robotniczego w Czechowicach-Dziedzicach. 6 września tego roku odbyły się uroczystości związane z 60 rocznicą działalności chóru.

1 października 2016 roku chór występuje w Kałkowie, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Chór przyjechał do Kałkowa na zaproszenie Związku Zawodowego "Solidarność" Walcowni Metali "Dziedzice", aby swym występem uświetnić 20 Pielgrzymkę "Solidarności Hutników".
W dniach 2 do 6 czerwiec 2017 roku chór występował w Słonimiu na Białorusi, m.in na Festiwalu "Polonez 2017", zajmując II miejsce na tym festiwalu.

11 maja 2018 chór wystąpił podczas 3 Nocy Kultury, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Izbę Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Koncert specjalny, na którym zaprezentował się chór, odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach. "Grała orkiestra dęta. Zgromadzeni goście tańczyli walca. Częstowano kawą i ciasteczkami. W godzinach wieczornych impreza została przeniesiona do Goczałkowic Zdroju i trwała do późnych godzin nocnych.". 20 maja 2018 roku, na Placu Jana Pawła II odbył się koncert z okazji 80 rocznicy sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski, w którym chór wziął udział. 11 listopada 2018 roku, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chór wystąpił w Koncercie Galowym, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, wzbudzając aplauz zgromadzonych na sali mieszkańców naszej gminy. W dniach 14-17 czerwca tegoż roku chór występował w Mieście Partnerskim Czechowic-Dziedzic - Hiddenhausen, w Niemczech.

28 września 2019, w holu MDK w Czechowicach-Dziedzicach odsłonięto tablicę upamiętniającą kompozytora Józefa Świdra. Podczas tej uroczystości chór zaśpiewał pieśń "Kto szuka cię". 19 października 2019 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki był gościem specjalnym obchodów 60 rocznicy działalności Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Uroczystości rocznicowe odbyły się w strażnicy OSP Czechowice-Dziedzice, przy ul. Barlickiego, w ramach XV Zjazdu Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego. Chór zaśpiewał m.in. "Ojcowski dom", "O mój rozmarynie", "Dzieweczko ze Śląska", "Kum i Kuma", "Kozak", "Trojok", "Zachodzi soloneczko', "Gołąbeczkę", "Upływa szybko życie" i "Kołysankę". 10 listopada 2019 rok chór wystąpił w koncercie "Przylecieli Sokołowie" z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanym w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. 24 listopada tego roku chór uczestniczył w obchodach 85 rocznicy dzialalności Chóru św. Katarzyny, zorganizowanych w kościele pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach.

65 stuknęła i ... 11 marca 2020 spowodu pandemii koronawirusa działalność chóru została zawieszona. Odbyła się tylko 15 listopada 2020 roku msza święta w kościele na Lesisku, z okazji 65 rocznicy działalności Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki. Chór powrócił do śpiewania we wrześniu br., nowym dyrygentem chóru została Ewelina Stanclik.

Dyrygenci Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki, w latach 1955 - 2020:
 • Józef Świder
 • Krystyna Świder
 • Romana Knapik
 • Maria Anna Matuszewska
 • Tadeusz Serafin
 • Henryk Pisarek
 • Bogdan Gola
 • Piotr Jakóbiec
 • Anna Szostak-Myrczek
 • Wojciech Brykalski
 • Halina Piłocik
 • Dariusz Nurzyński
 • Ewelina Stanclik
 • Prezesi Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki, w latach 1955-2020:
 • Stanisław Matuszek
 • Józef Światłoch
 • Tadeusz Puchała
 • Józef Ślęczka
 • Zdzisław Pająk
 • Stanisław Wizner
 • Czesław Białek


Członkowie chóru "Moniuszko", A.D. 2021

SOPRANY ALTY

1.Borgieł Maria 1. Budny Aniela
2.Borgieł Maryla 2. Jawin Cecylia
3.Cwajna Maria 3. Krzymińska Magdalena
4.Kotas Dorota 4. Moj Teresa
5.Kukla Dorota 5. Małek Teresa
6.Maśka Aleksandra 6. Piekarska Urszula
7.Maśka Aleksandra 7. Przemyk Danuta
8.Piekutowska Paulina 8.Wojaczek Lucyna
9.Wizner Jadwiga 9.Woźniak Zygfryda
10. Zieleźnik EwaTENORY BASY

1.Białek Czesław 1. Borgieł Franciszek
2.Kocierz Jan 2. Gabryś Jacek
3.Pasierbek Marek 3. Gwiżdż Janusz
4.Wróbel Franciszek 4. Lasek Kazimierz
5.Żur Mateusz 5.Wakuła Mieczysław
6.Woźniak Edward

Dyrygent chóru - Ewelina Stanclik
Prezes chóru - Czesław Białek

Historia Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki toczy się dalej, chór zmierza dziarsko ku "Siedemdziesiątce", no i ku "Setce". Myślę, że wigoru i zapału, a przede wszystkim chęci dalszego śpiewania mu nie zabraknie.
Ad multos annos.

Więcej w książce autorstwa Jacka Cwetlera "Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki. 65 rocznica działalności", dostępnej w siedzibie chóru w czechowickim MDK. Bezpłatnie.

W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko
W 65. rocznicę działalności chóru Moniuszko · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jacek Cwetler

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj