Wiadomości

  • 14 listopada 2021
  • 15 listopada 2021
  • wyświetleń: 5267

[FOTO] Pamiętnik wojenny z czasów I wojny światowej w Izbie Regionalnej

Dzięki Janowi Dastychowi do Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach trafił unikalny eksponat - pamiętnik wojenny z czasów I wojny światowej.

Pamiętnik, który trafił do zbiorów czechowickiej Izby Regionalnej · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


- Pamiętnik został zakupiony przez Pana Jana na aukcji internetowej w Wielkiej Brytanii i przekazany do czechowickich zbiorów. Serdeczne podziękowania za tak wspaniały dar. "Kriegs-Erinnerungen aus dem WeltKriege 1914-1917", to rodzaj albumu-pamiętnika prowadzonego przez Richarda Schlosera, w okresie I wojny światowej - informuje Jacek Cwetler, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Pamiętnik, bogato zdobiony pocztówkami i znaczkami pocztowymi, zawiera wpisy kolegów frontowych lub kolegów z lazaretu wojskowego. Pierwsze wpisy pochodzą z okresu pobytu Schlosera w Dziedzicach (najprawdopodobniej w lazarecie wojskowym), następnych dokonano w Bielsku, kiedy ich właściciel znalazł się tam po opuszczeniu lazaretu. Wszystkie wpisy pochodzą z marca 1917 roku. Być może Richard Schloser mieszkał w Bielsku, a może trafił do bielskiego szpitala na dalsze leczenie lub do aresztu.

Na pocztówkach znajdują się portrety austriackiej rodziny cesarskiej, są w nim ukazani m.in. Cesarz Franciszek Józef, Cesarz Karol I Habsburg, książę Józef Ferdynand oraz marszałkowie i generałowie armii niemieckiej. Na pocztówkach są także prezentowane sceny bitewne, wojenne operacje, parady, groby wojenne oraz wojenna propaganda. Jak podkreśla Jacek Cwetler, jest to "absolutna rzadkość"

Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje informacji o właścicielu pamiętnika i jego wojennych i powojennych losach. - Jeśli ktoś z Państwa mógłby pomóc w tej sprawie to proszę o kontakt z Izbą Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach albo z Towarzystwem Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. A także z portalem czecho.pl - apeluje kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj