Reklama

Wiadomości

  • 12 listopada 2021
  • 15 listopada 2021
  • wyświetleń: 2210

Nie ma rozstrzygnięcia w sprawie fuzji Orlen-Lotos

Kolejny raz został przesunięty termin na przedstawienie przez PKN Orlen partnera do realizacji środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy Lotos, by mogło dojść do fuzji. Środki te to m.in. sprzedaż aktywów Lotosu. Daniel Obajtek poinformował w piątek, 12 listopada o przesunięciu daty przedstawienia partnerów na 14 stycznia.

Lotos, spółka,
Rafineria Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Przypomnijmy: Orlen musi przekazać do Komisji Europejskiej komplet dokumentów związanych z realizacją środków zaradczych niezbędnych do uzyskania wiążącej zgody na przejęcie Lotosu. Ostatnio termin dopełnienia tych formalności wyznaczono na 14 listopada. W piątek, 12 listopada poinformowano o przełożeniu realizacji środków zaradczych na 14 stycznia.

- W związku z koniecznością dokończenia negocjacji i finalizacji zapisów umownych, w porozumieniu z Komisją Europejską, do 14.01.2022 przedłużony został termin realizacji środków zaradczych dla fuzji ORLEN i LOTOS. Decyzja nie wpływa na termin zakończenia procesu, planowany jest na 1. półrocze 2022 - poinformował na twitterze Daniel Obajtek.Przypomnijmy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej dotycząca fuzji została wydana w lipcu 2020 roku. Zgoda była jednak warunkowa - KE określiła szereg wytycznych. Kluczowa jest sprzedaż części aktywów grupy Lotos. Zaczęto szukać podmiotów zdolnych odkupić obszary takie, jak: produkcja paliw oraz działalność hurtowa, logistyka paliw, działalność detaliczna, paliwa lotnicze, asfalt.

Jak podaje serwis bankier.pl, "w sumie na sprzedaż wystawione jest 30 proc. udziałów w spółce Lotos Asfalt, zajmującej się produkcją i handlem wyrobami asfaltowymi. W udziałach tych zawarte są także aktywa rafineryjne Lotosu. Oprócz tego, 80 proc. posiadanych obecnie stacji (389 lokalizacji) oraz 9 składów paliwa. Sprzedaż 50 proc. udziałów w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych powołanej razem z koncernem BP. Dodatkowo Komisja zastrzegła kilka działań, takich jak rozbudowa terminalu paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie czy zaoferowania konkurencji z Czech takiego paliwa w otwartej procedurze przetargowej".

Po przedstawieniu Komisji Europejskiej partnerów uczestniczących w procesie Komisja wyda ostateczną decyzję o fuzji.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.