Wiadomości

  • 14 listopada 2021
  • wyświetleń: 1461

Ryzyko przekroczenia PM10 - jakość powietrza może być zła

Za nami:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o wystąpieniu w dniu 14 listopada II poziomu ostrzegania przed przekroczeniem pyłów PM10 w powietrzu. Zaleca ograniczyć aktywność na zewnątrz.

Prognozowane na dzień 14.11.2021 r. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmują: Tychy, Bielsko-Białą, powiaty: pszczyński, żywiecki, bieruńsko-lędziński, bielski.

Na podstawie wyników pomiarów jakości powietrza na stacjach monitoringu, prognozy meteorologicznej oraz prognozowanej jakości powietrza przez IOŚ-PIB, na poniższych obszarach, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Ważność: Od godz. 8.00 dnia 14.11.2021 r. do godz. 24.00 dnia 14.11.2021 r.

II poziom ostrzegania to poziom Informacyjny, ostrzegawczy. Kolor operacyjny na tego poziomu to czerwony.

Wrażliwe grupy ludności: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecenia: ograniczenie aktywności na zewnątrz i ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj