Wiadomości

  • 16 listopada 2021
  • wyświetleń: 3043

Zła jakość powietrza w regionie. Mobilne płuca w Goczałkowicach

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w poniedziałek, 15 listopada instalacja mobilnych płuc po raz pierwszy zawitała do miejscowości uzdrowiskowej - Goczałkowic-Zdroju, w której zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem. Płuca pojawiły się na parkingu przy ul. Szkolnej 70. Według pomiarów z ostatnich dni, również w Czechowicach-Dziedzicach oddychamy fatalnej jakości powietrzem.Happening z okazji Dnia Czystego Powietrza oraz pobyt mobilnych płuc były wspólną akcją Pszczyńskiego Alarmu Smogowego oraz Urzędu Gminy w Goczałkowicach. Było edukacyjnie - przekazano kwintesencję wiedzy na temat smogu oraz twórczo - dzieci kolorowały banery z apelem do tych, którzy są odpowiedzialni za fatalną jakość powietrza, którym oddychamy. Gotowe banery z napisem "Chcemy czystego powietrza" zawisły przed instalacją płuc.

Mobilne płuca pojawiły się w Goczałkowicach, odbył się happening - 15.11.2021 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Jak informuje Alarm Smogowy Czechowice-Dziedzice, również w naszym mieście oddychamy powietrzem fatalnej jakości. Co więcej, we wtorek, 9 listopada, jakość powietrza w Czechowicach-Dziedzicach należała do jednych z najgorszych w Polsce. - Wymiana źródeł ogrzewania na zeroemisyjne/niskoemisyjne postępuje, widzimy to, jest lepiej ale ciągle daleko, daleko nam do czystego powietrza każdego dnia - komentuje czechowicki Alarm Smogowy.

Loading...


Loading...


Mobilne Płuca - Kampania Mobilnego Alarmu Smogowego w całej PolsceOgólnopolska kampania ma na celu zwrócenie uwagi na największy problem w Polsce w sezonie grzewczym jakim jest smog. Dzień Czystego Powietrza połączony został z inauguracją kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz czym oddychasz. Zmień to."

Mobilne płuca stanęły nie tylko w Goczałkowicach. Aż pięć mobilnych instalacji przedstawiających model ludzkich płuc pojawia się w polskich miastach w kolejnej odsłonie innowacyjnej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz czym oddychasz". W tym sezonie grzewczym płuca trafią łącznie aż do czterdziestu miejscowości w dziewięciu województwach, pokazując lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. Start kampanii zbiega się z Dniem Czystego Powietrza, który od kilku lat obchodzony jest przez alarmy smogowe w całej Polsce. W pierwszej kolejności płuca trafią do Goczałkowic-Zdroju, Czernichowa, Bolesławca, Wejherowa oraz Dębicy - zapowiada Polski Alarm Smogowy.

Dwumetrowy model ludzkich płuc "oddycha" pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

Miejscowości, w których pojawią się mobilne płuca: Andrychów, Bolesławiec, Bolszewo, Chełmek, Ciechocinek, Czerwionka-Leszczyny, Czernichów, Dębica, Gierałtowice, Gorlice, Goczałkowice - Zdój, Gościcino, Kłodzko, Łódź, Legionowo, Legnica, Łomianki, Milanówek, Miechów, Mysłowice, Nawojowa, Nowy Targ, Nowy Dwór Mazowiecki, Pabianice, Piwniczna Zdrój, Pszczyna, Poraj, Raciechowice, Reda, Rumia, Rzepiennik Strzyżewski, Sieradz, Skawina, Toruń, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wolbrom, Wrocław, Żary.

ar, mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj