Wiadomości

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 1770

Nowoczesny apart OCT pomoże w leczeniu chorób oczu

Ponad 296 tysięcy złotych kosztował aparat OCT, który zainstalowany został w Poradni Okulistycznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to obecnie jedna z najlepszych metod przeprowadzania kompleksowej diagnostyki, w sposób bezinwazyjny i bezbolesny.

aparat oct
Nowoczesny apart OCT pomoże w leczeniu chorób oczu · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Urządzenie kupione zostało dzięki znacznemu dofinansowaniu z budżetu Województwa Śląskiego, z którego przekazano na ten cel ponad 220 tysięcy złotych.

Dr Maciej Klepacki, ordynator Oddziału Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego powiedział, że nowoczesny aparat dodatkowo wyposażony jest w opcję angiografii OCT. - To najwyższej klasy sprzęt pomagający w diagnostyce wielu chorób gałki ocznej, między innymi schorzeń siatkówki, w tym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem - AMD. Pomaga również w diagnostyce jaskry i schorzeń rogówki - podkreślił Maciej Klepacki.

Ordynator wyjaśnił, że skany uzyskane nowym aparatem OCT są bardzo precyzyjne. Specjalista otrzymuje doskonałej jakości obraz badanej części gałki ocznej. - Opcja angiografii OCT przyspiesza diagnostykę schorzeń siatkówki. Badanie klasycznej angiografii fluoresceinowej trwa około 30 minut. W tym nowym aparacie trwa zaledwie 5 minut - wyjaśnił lekarz.

Ogromnym atutem nowego urządzenia jest to, że umożliwia badanie pacjentów, u których przeciwwskazane jest podanie dożylne kontrastu.

ab / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.