Reklama

Wiadomości

  • 15 grudnia 2021
  • wyświetleń: 6214

Fatalna jakość powietrza. Czy lodowisko powinno być czynne?

Czy czechowickie lodowisko miejskie powinno działać w dni, kiedy oddychamy fatalnej jakości powietrzem? Takimi wątpliwościami podzielili się niektórzy mieszkańcy Czechowic-Dziedzic na jednej z grup na Facebooku. O komentarz w sprawie poprosiliśmy dyrektora MOSiR, Pawła Łękawę.

Łyżwy, mosir, zima, lodowisko, łyżwiarz
Fatalna jakość powietrza. Czy lodowisko powinno być czynne? · fot. mp / czecho.pl


Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w ostatnich dniach w gminie Czechowice-Dziedzice oddychamy powietrzem fatalnej jakości. W komunikatach GIOŚ pojawia się m.in. informacja o zaleceniach związanych z ograniczeniem przebywania na zewnątrz i uprawiania sportów. W związku z tym na jednej z czechowickich grup na Facebooku niektórzy z mieszkańców wyrazili wątpliwości, czy w tej sytuacji lodowisko miejskie, znajdujące się przy ul. Legionów, powinno funkcjonować w dni z fatalną jakością powietrza.

Czy MOSiR ma możliwości prawne, aby na czas fatalnej jakości powietrza zamykać lodowisko miejskie? - Temat reagowania na komunikaty GIOŚ nie jest dla nas nową kwestią. Od początku powstania systemu do dnia dzisiejszego realizujemy obowiązek informacyjny. Wydawane komunikaty o stanie jakości powietrza to informacje i ostrzeżenia oraz zalecenia przekazywane mieszkańcom i nie dotyczy to tylko okresu zimowego, ale całego roku. Informuję, ze komunikaty i ostrzeżenia nie są podstawą do wyłączenia obiektu z funkcjonowania, bowiem dotyczą terenu województwa lub w mniejszym zakresie powiatu co i tak terytorialnie oznacza teren bardzo zróżnicowany - mówi Paweł Łękawa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

- Rozległość wskazanego terenu nie podaje precyzyjnie, gdzie będziemy mieć opisaną sytuację a na jakość powietrza duży wpływ ma wiele czynników m.in. atmosferycznych czy lokalizacyjnych. Dlatego bardzo dobrym narzędziem do analizy stanu jakości powietrza na terenie gminy są zamontowane dodatkowe czujniki i wyświetlacze. Dlatego też w ten dodatkowy sposób mieszkańcy w tym użytkownicy lodowiska - obiektu funkcjonującego w przestrzeni otwartej - są informowani o stanie jakości powietrza i mogą świadomie podjąć decyzję o wyjściu na otwartą przestrzeń. Przed wejściem do obiektu oraz w holu lodowiska, czyli przed podjęciem decyzji o wejściu na taflę lodowiska, klienci znajdują aktualne komunikaty i ostrzeżenia i to oni podejmują decyzję czy w takich warunkach chcą skorzystać z miejskiej ślizgawki - dodaje dyrektor MOSiR.

- Dodatkowo w poniedziałek, 13 grudnia, po uruchomieniu systemu ostrzegania RCB, który precyzyjnie poinformował wszystkich mieszkańców przebywających na tym terenie o przewidywanych parametrach stanu powietrza, podjęliśmy dodatkowe działania informacyjne. Uważam, że wszystkie zastosowane elementy ostrzegawcze w tym ogłoszony Alert RCB, dają podstawę do tego aby stwierdzić, że mieszkańcy, którzy oczekują takich informacji, otrzymali je a ich treść nie pozostawia złudzeń, że byli bardzo dobrze poinformowani. Dodam, że uzupełnieniem tej wiedzy jest na bieżąco aktualizowana mapa pomiarów prezentowana na Państwa portalu i pomimo wszystkich tych ostrzeżeń w poniedziałek o godzinie 16.30 na czujniku zlokalizowanym najbliżej lodowiska, czyli przy ulicy Łukasiewicza, który poddałem sprawdzeniu o 16.30 poziom jakości powietrza był umiarkowany (4) a o godzinie 21.00 dostateczny (6). W tym czasie od 16.00 do 20.00 z lodowiska skorzystały 54 osoby - podsumowuje Łękawa.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj