Wiadomości

  • 18 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1334

Podczas zimy i mrozów pamiętajmy o dokarmianiu ptaków

Zbliża się kalendarzowa zima, jednak opady śniegu już dały o sobie znać w naszym regionie. Przy grubej pokrywie śnieżnej zdobywanie pokarmu przez ptaki jest bardzo utrudnione, a ujemne temperatury powodują, że zapotrzebowanie przez ptaki na energię jest wyższe. To najwyższy czas, aby zacząć wspierać ptaki odpowiednio i odpowiedzialnie je dokarmiając. Jak to robić - podpowiada Mikołaj Siemasko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

Podczas zimy i mrozów pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków
Podczas zimy i mrozów pamiętajmy o dokarmianiu ptaków · fot. Mikołaj Siemaszko


Jaki karmnik i gdzie zamontować? - Najbardziej odpowiedni karmnik, to karmnik tubowy. Dzięki swojej konstrukcji wydaje na bieżąco pokarm ptakom, a te nie brudzą go odchodami jak ma to miejsce w karmnikach tradycyjnych tzw. domkach - wyjaśnia Mikołaj Siemaszko.

- Zamontowany w odpowiednim miejscu karmnik, będzie bezpieczną ptasią stołówką. Karmnik należy powiesić w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów lub drzew o gęstej koronie na wysokości ok. 2 metrów. Gęstwina krzewów zapewni ptakom schronienie w chwili ataku drapieżnika. Zachęcam, aby bezpośrednio pod karmnikiem położyć kilka konarów i gałęzi z wieloma odrostami, to zapewni bezpieczeństwo tym ptakom, które wolą żerować pod karmnikiem korzystając z tego, co inne ptaki wyrzuciły z karmnika. Na tych konarach i gałęziach również zatrzymywać się będą ptasie odchody, które nie będą zanieczyszczać znajdującego się pod karmnikiem pokarmu. Lepiej unikać montowania karmnika na parapetach i w bliskiej odległości od okien, ponieważ spłoszone ptaki nie widząc szyby mogą rozbijać się o szklaną powierzchnię robią sobie poważną krzywdę - dodaje członek grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

Co dawać ptakom do jedzenia? - W trudnym dla ptaków okresie jakim jest zima, najbardziej odpowiednim pokarmem będą nasiona roślin oleistych, ponieważ zapewniają dużą dawkę energii - podkreśla miłośnik przyrody z naszego miasta który mówi, że do karmnika warto sypać:
  • niesolone nasiona słonecznika (łuskanego lub nie) - będą odpowiednim pokarmem dla sikor w tym bogatek i modraszek, wróbli, mazurków, dzwońców, gilów, kowalików, grubodziobów, czyży
  • orzechy najlepiej łuskane (laskowe, włoskie i ziemne) - to przysmak dzięciołów sójek i innych krukowatych,
  • zboża, konopie, proso, dynia, len - skorzystają z nich sierpówki, mazurki, wróble, trznadle,
  • owoce jarzębiny, jabłka i gruszki - przyciągną kosy, kwiczoły, rudziki, dzięcioły,
  • słonina i kole tłuszczowe - dadzą zastrzyk energii sikorom w tym bogatkom czy modraszkom, kowalikom, dzięciołom, sójkom.
  • dla ptaków wodnych należy przygotować gotowane warzywa (ziemniaki, marchew, buraki) i mieszankę zbóż. Będzie to odpowiednie jedzenie dla kaczek i zimujących w Polsce łabędzi


- Karmnik to nie śmietnik/kompostownik! Jeśli zepsuł Wam się chleb, lub dzieci nie dojadły ziemniaków, to powinny one wylądować w odpowiednim pojemniku na odpady, a nie w ptasim żołądku! Przecież dokarmiamy ptaki, aby im pomóc, a nie szkodzić... Dlatego nie wolno dawać ptakom zepsutego jedzenia, pieczywa oraz solonych produktów - podkreśla Siemaszko.

W dokarmianiu istotne jest to, aby karmnik uzupełniać na bieżąco i regularnie go czyścić z pozostałości jedzenia (zawilgocone zaczyna się psuć i pleśnieć) i ptasich odchodów.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.