Wiadomości

  • 25 grudnia 2021
  • 26 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5864

Do IR trafił album ze zdjęciami z powitań relikwii św. Andrzeja Boboli

Do zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach trafił przedwojenny album prezentujący zdjęcia z uroczystych powitań relikwii św. Andrzeja Boboli w Polsce, w 1938 roku. Fotografie przedstawiają m.in. powitanie relikwii na dworcu kolejowym w Dziedzicach.

Zdjęcia z albumu przedstawiającego powitania relikwii św. Andrzeja Boboli · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


W czerwcu 1938 roku przybyły z Rzymu do Polski szczątki doczesne świętego, który został w XVII wieku zamęczony na terenach dawnych polskich Kresów - w Janowie Poleskim. Trumnę z relikwiami św. Andrzeja Boboli przewieziono specjalnym pociągiem na stację w Zebrzydowicach. Później rozpoczęła się podróż relikwii po Polsce. W albumie prezentowane są 34 zdjęcia z uroczystości powitania z Dziedzic, Oświęcimia, Krakowa i Warszawy.

Album powstał przed II wojną światową. Wykonała go Jadwiga Mikołajewska (Bogucka) w Warszawie, ale potem na skutek wojennych "wędrówek" znalazł się w Częstochowie, skąd trafił do czechowickiego muzeum. W powyższej galerii znajdują się wszystkie zdjęcia z Dziedzic oraz po jednym zdjęciu z Krakowa (Rynek - pomnik Adama Mickiewicza) i z Warszawy (na zdjęciu m.in. prezydent Mościcki).

- Do naszych zbiorów przekazała nam go Elżbieta Sapota, córka Jadwigi Mikołajewskiej. Zdjęcia są czarno-białe. Album można oglądać w czechowickiej Izbie Regionalnej, w godzinach jej pracy. Zapraszam - mówi Jacek Cwetler, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj