Wiadomości

  • 14 marca 2022
  • 20 marca 2022
  • wyświetleń: 13599

Stacja w Czechowicach-Dziedzicach z nowoczesnym centrum sterowania

Komputerowe urządzenia sterowania ruchem w Czechowicach-Dziedzicach wspierają bezpieczny i sprawny przejazd pociągów na trasie z Katowic w Beskidy i do granicy z Czechami. Podróżni korzystają z nowego peronu. Inwestycja na linii Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg za 1,4 mld zł poprawia warunki podróży i przewozu towarów. Dofinansowana jest z unijnego instrumentu CEF "Łącząc Europę".

pkp
Stacja w Czechowicach-Dziedzicach z nowoczesnym centrum sterowania · fot. PKP PLK


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyposażyły stację Czechowice-Dziedzice w lokalne centrum sterowania (LCS), z którego przy pomocy nowoczesnych systemów komputerowych, dyżurni ruchu dbają już o bezpieczeństwo i sprawny przejazd na liniach kolejowych. Z LCS nadzór nad ruchem pociągów obejmuje stację Czechowice-Dziedzice, przystanek Zabrzeg oraz tzw. posterunki odgałęźne Most Wisła i Ochodza. Po zakończeniu inwestycji do LCS zostaną dołączone kolejne stacje oraz posterunki od Tychów do Zebrzydowic.

pkp
Stacja w Czechowicach-Dziedzicach z nowoczesnym centrum sterowania · fot. PKP PLK


Dyżurni ruchu są wspierani przez nowoczesny system komputerowy, który zastąpił stare systemy przekaźnikowe. Przejazdy pociągów są śledzone na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotowują liczbę przejeżdżających wagonów. Dzięki kamerom, monitorowana jest sytuacja na przejazdach kolejowo-drogowych.

pkp
Stacja w Czechowicach-Dziedzicach z nowoczesnym centrum sterowania · fot. PKP PLK


Podróżni korzystają z nowego peronu w stacji

Dla podróżnych perony stacji Czechowice-Dziedzice stają się bardziej dostępne i komfortowe. Pasażerowie korzystają już z nowego peronu po modernizacji. Jest nowa, funkcjonalna wiata, która zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Są nowe ławki, informacja pasażerska, czytelne oznakowanie i jasne oświetlenie. Bezpieczne i wygodne dojście na nowy peron zapewnia przejście podziemne. Będą też windy.

pkp
Podróżni korzystają z nowego peronu w stacji · fot. PKP PLK


Efektem inwestycji na linii Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg będą sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskid Śląski. Podróżni korzystają z dwóch nowych peronów w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami i na drugą stronę miasta. Pociągi jeżdżą też po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami. Nowa przeprawa kolejowa zapewnia bezpieczne podróże i przewóz towarów. Wróciły bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po tzw. łącznicy. Takie rozwiązanie nie wymaga wjazdu do stacji Czechowice pociągów z Katowic do Skoczowa i z Katowic do Zabrzega.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Linie kolejowe będą dostosowane do wymogów transeuropejskiej sieci transportowej. Projekt zapewnia wzrost konkurencyjności kolei względem innych środków transportu. Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę około 50 km torów i sieci. Wymiana rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów wpłynie przebudowa 3 przejazdów kolejowo-drogowych.

pkp
Podróżni korzystają z nowego peronu w stacji · fot. PKP PLK


Projekt "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg" o wartości 1,4 mld zł dofinansowany jest przez Unię Europejską z instrumentu CEF "Łącząc Europę". Roboty planowane są do października 2023 roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu "Łącząc Europę".

ab / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.