Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2022
  • 21 marca 2022
  • wyświetleń: 5823

[FOTO] Jak w połowie lat 70. oceniano stan Zamku Wilczków?

Do zbiorów Izb Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach trafił bardzo ciekawy materiał, który został opracowany w 1975 roku. Nosi on nazwę "Ocena stanu technicznego dawnego spichlerza w Czechowicach-Dziedzicach woj. katowickie".

Ocena stanu technicznego dawnego spichlerza w Czechowicach-Dziedzicach woj. katowickie · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


Publikację do zbiorów przekazał Tomasz Gawłowski, mieszkaniec naszej miejscowości. Ocena została przygotowana przez Czesława Szindlera, rzeczoznawcę do spraw konstrukcji z Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków MKiS. Materiał został zdigitalizowany przez Dorotę Dąbrowską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

- Jeszcze do lat 80-tych XX wieku, w Czechowicach-Dziedzicach znajdował się Zamek Wilczków (Spichlerz).
Prezentował się nie najgorzej i gdyby nie pożar (podpalenie) w 1984 roku to być może zamiast atrakcyjnych ruin znajdujących się obok Centrum Edukacji Ekologicznej, mielibyśmy kilkusetletni, zabytkowy , budynek, który pomieściłby którąś z czechowickich placówek kultury (może muzeum)
- mówi Jacek Cwetler, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Całość dokumentu znajduje się w zbiorach czechowickiej Izby Regionalnej.

mp / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj