Wiadomości
- 4 kwietnia 2022
- wyświetleń: 2198
Jakie są statystyki problemu uzależnień w naszej gminie?
Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach radni rozpatrzą uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w naszej gminie na lata 2022-2025. Dzięki projektowi uchwały poznaliśmy statystyki za 2021 rok oraz skalę problemów w naszej gminie.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Czechowice-Dziedzice na lata 2022-2025 to realizacja przez samorząd ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Program przedstawia zadania własne gminy związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, a także zadania związane z przeciwdziałaniem narkomanii oraz profilaktyką uzależnień behawioralnych.
Program stanowi kontynuację oraz uzupełnienie wcześniej prowadzonych w gminie Czechowice-Dziedzice działań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. Uzupełniono go o zdobyte w trakcie realizacji poprzednich programów doświadczenia oraz wnioski wynikające z diagnozy lokalnych problemów alkoholowych oraz ze wsparcia Zespołu Ekspertów, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele GKRPA, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, policji, którzy zostali zaproszeni do współpracy przez burmistrza miasta.
Dzięki projektowi uchwały w sprawie przyjęcia programu możemy poznać skalę problemów uzależnień na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Dokument wskazuje, że w 2021 roku do Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, czyli dawnej Izby Wytrzeźwień w Bielska-Białej, trafiło 397 mieszkańców gminy. Z kolei wysokość środków, jakie poniosła gmina, to 167 715 złotych.
W ubiegłym roku do OPPA trafiło o 47 osób mniej niż w roku 2020 i o 229 osób mniej niż w roku 2019. Z uzyskanych informacji wynika, że Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym odnotował spadek liczby doprowadzanych do wytrzeźwienia osób w związku z występowaniem pandemii i sytuacja ta dotyczyła wszystkich okolicznych gmin, nie tylko Czechowic-Dziedzic. W związku z wprowadzonymi w całym kraju obostrzeniami bielski Ośrodek był zobligowany także do ograniczenia liczby przyjmowanych osób.
Uzależnienie mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice mogą także skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Czechowicach-Dziedzicach, który mieści się przy ulicy Nad Białką 1b. Placówka prowadzona jest przez Fundację Błękitny Krzyż. Z ośrodka korzystają pacjenci, którzy zdecydowali się na podjęcie terapii odwykowej w formie ambulatoryjnej. Jaka liczba osób uzależnionych trafiła do MOTU? Ukazuje to poniższa tabela.
Dane zawarte w projekcie uchwały wskazują, że mieszkańcy Czechowic-Dziedzic najczęściej korzystają z terapii odwykowej prowadzonej na terenie gminy. Znacznie rzadziej dojeżdżają na terapię do ośrodków w Bielsku-Białej. Pojedyncze osoby skorzystały z terapii prowadzonej na terenie Pszczyny.
Analizując dane liczbowe, należy stwierdzić, że w 2021 roku obserwowaliśmy wzrost liczby pacjentów, zarówno w grupie osób uzależnionych od alkoholu, jak i w grupie członków rodzin osób uzależnionych. Obserwuje się dosyć duży wzrost liczby mężczyzn uzależnionych od narkotyków, którzy w roku 2021 skorzystali z terapii uzależnień.
Z informacji uzyskanych od pracowników Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień wynika, że coraz mniej pacjentów trafia na terapię z powodu uzależnienia jedynie od alkoholu. Pacjenci otwarcie przyznają, że łączą różnego rodzaju substancje psychoaktywne (alkohol oraz marihuanę, alkohol oraz amfetaminę, leki i alkohol itp.) Często są to substancje o przeciwnym działaniu np. substancje pobudzające są stosowane naprzemiennie z opiatami, które mają działanie euforyczne, uspokajające i spowalniające reakcje.
Z pomocy ośrodków leczenia uzależnień mogą korzystać także osoby "uzależnione od czynności". I tak w roku 2019 w różnych ośrodkach łącznie, z powodu patologicznego hazardu z terapii skorzystało 19 mężczyzn i jedna kobieta. Natomiast w roku 2020 było to 16 mężczyzn i jedna kobieta, zaś w roku 2021 było to 20 mężczyzn i 2 kobiety. W roku 2021 obserwujemy znaczny wzrost pacjentów którzy korzystali z terapii z powodu zaburzeń innych nawyków i popędów np. zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od gier itp. W stosunku do roku poprzedniego. Mniejszą liczbę pacjentów w roku 2020 należy tłumaczyć stanem pandemii i ograniczeniami w dostępie do świadczeń medycznych.
Jak dowiadujemy się z dokumentu, w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie pozostaje liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców, choć w stosunku do roku 2019 spadła ona o 8 osób. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn. W 2021 roku można było zaobserwować niepokojący wzrost liczby osób wobec których policja prowadziła czynności, w związku z posiadaniem środków odurzających, psychotropowych lub NSP (dopalacze).
Z kolei z informacji uzyskanych z Prokuratury Rejonowej w Pszczynie wynika, że wzrosła liczba prowadzonych postępowań w związku z posiadaniem środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych. Podobnie wzrosła liczba postępowań prowadzonych w związku z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu zarówno wobec mężczyzn jak i wobec kobiet. Najprawdopodobniej ten trend zwyżkowy związany jest ze zwiększoną wykrywalnością takich zdarzeń przez policję. Po okresie pandemii i zmniejszonej liczbie kontroli, policjanci wznowili działalność kontrolną. Dodatkowo kontroli drogowych było więcej w związku z prowadzonym programem "Trzeźwość".
Pełną treść uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Czechowice-Dziedzice na lata 2022-2025, wraz ze szczegółowymi danymi oraz działaniami gminy w poprzednich latach, można znaleźć tutaj.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.