Wiadomości
- 5 lipca 2022
- wyświetleń: 9764
Spotkanie Rady Ławniczej pszczyńskiego Sądu w Czechowicach
30 czerwca w Dworku Eureka w Czechowicach -Dziedzicach odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Spotkanie miało podniosły charakter ze względu na obchody Ogólnopolskiego Dnia Ławnika. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ławników Polskich Barbara Komander, Członek Zarządu i jednocześnie Skarbnik Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Waldemar Słaboń oraz Sekretarz UMiG Marek Gazda.
W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Ławnika przewodniczący Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Pszczynie Tomasz Szpyrka w towarzystwie zaproszonych gości złożył gorące życzenia i wręczył statuetki Temidy, bogini sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku zasłużonym członkom Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Pszczynie. Uhonorowani zostali: Małgorzata Gad, Maria Operchalska, Ewelina Sadowska - Jankowiak oraz Aleksandra Wojtala. Gratulacje i ciepłe słowa padły również z ust Sekretarza UMiG Czechowice-Dziedzice Marka Gazdy oraz przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ławników.
W trakcie spotkania omówiono szereg spraw związanych z funkcjonowaniem ławników w sądach powszechnych. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ławników Barbara Komander nawiązała do wprowadzonych zmian w Ustawie z dnia 2 marca 2022r, które zawiesiły orzekanie ławników w niektórych sądach. Poinformowała również o rozpoczęciu wielkiej debaty nad przyszłością sędziów społecznych zgłaszając swój kategoryczny sprzeciw wobec przyjętej przez Sejm RP ustawy: "Żadna władza nie może wykluczać udziału obywatela w wymiarze sprawiedliwości".
Przyjęto wniosek o rozpoczęciu starań o przywrócenie Wydziału ds. Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Rejonowym w Pszczynie w związku z jego likwidacją i przeniesieniem spraw mieszkańców z rejonu Pszczyny i Czechowic-Dziedzic do Sądu Rejonowego w Tychach. Wraz z przedstawicielem UMiG przyjęto też wniosek o rozpoczęcie starań na rzecz włączenia mieszkańców z rejony ww. gmin do orzekania w Sądzie Rejonowym w Tychach. Podkreślono, że ławnik jest nie tylko przedstawicielem społeczeństwa w sądach, ale również przedstawicielem Sądu w społeczeństwie. Ponadto ławnik jako sędzia społeczny to konieczność pragmatyczna, a nie tylko konstytucyjna. Sędziowie społeczni w systemie wymiaru sprawiedliwości odgrywają ważną rolę, przyczyniają się do zwiększenia społecznej wrażliwości i nadają prawu bardziej ludzki wymiar.
Przewodniczący Rady Ławniczej
Tomasz Szpyrka
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.