Wiadomości

  • 12 lipca 2022
  • wyświetleń: 1647

Na cmentarzu komunalnym wprowadzono segregację odpadów

1 lipca na cmentarzu komunalnym przy ul. Kopernika (stara i nowa część) wprowadzono segregację odpadów. Informację przekazała Administracja Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach.

Na cmentarzu komunalnym wprowadzono segregację odpadów
Na cmentarzu komunalnym wprowadzono segregację odpadów · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Segregacja odpadów na cmentarzu polegać będzie na wyodrębnieniu odpadów:

1) biodegradowalnych: gałęzie, liście, trawa, kwiaty cięte, kwiaty z ziemią bez doniczek, naturalne wieńce - pojemnik KP-7 oklejony informacją o odpadach biodegradowalnych BIO,

2) tworzyw sztucznych oraz metali: wkłady do zniczy, folie opakowaniowe, plastikowe oraz metalowe elementy zniczy, elementy wieńców z tworzyw sztucznych, sztuczne kwiaty i wiązanki, plastikowe doniczki bez ziemi - pojemniki kolor żółtego,

3) szkła: znicze szklane bez plastikowych elementów i wkładów, słoiki, wazony szklane, butelki - pojemniki koloru zielonego,

Na cmentarzu komunalnym wprowadzono segregację odpadów
Na cmentarzu komunalnym wprowadzono segregację odpadów · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Elektronika/elektrośmieci - odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie użyć surowców, które się w nich znajdują - podkreśla Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- W celu ułatwienia prawidłowej segregacji, przy kontenerach na odpady zostały umieszczone tablice informacyjne oraz w odpowiedni sposób oznaczone pojemniki. Prosimy o prawidłową segregację odpadów i wrzucanie ich do właściwych pojemników - wyjaśnia czechowicki UM.

Jak dodaje, "posegregowane odpady stają się wartościowymi surowcami, a znaczną ich część można przetworzyć albo ponownie wykorzystać co wpływa na racjonalną gospodarkę odpadami". - Dzięki temu wspólnie dbamy o środowisko i obniżamy koszty wywozu odpadów - podsumowuje magistrat.

Stojaki na używane znicze stanęły przed cmentarzem komunalnym
Stojaki na używane znicze stanęły przed cmentarzem komunalnym · fot. Czechowiczanie dla przyrody


Na cmentarzu komunalnym znajdują się regały na zużyte znicze do ponownego wykorzystania. To rozwiązanie ekologiczne, a do tego pozwala zaoszczędzić pieniądze. Osoby sprzątające groby, zamiast wyrzucać niepotrzebne znicze do pojemników na odpady mają możliwość pozostawienia ich na regale, dzięki czemu inni będą mogli z nich ponownie skorzystać. Ważne, żeby znicze, którymi chcemy się podzielić, były czyste i nieuszkodzone.

Kupując znicze wybierajmy świadomie takie, które nadają się do ponownego użycia, zwykle wymagają one tylko dokupienia wkładu, co naturalnie ogranicza zużycie materiałów niezbędnych do wyprodukowania kolejnych zniczy.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.