Wiadomości

  • 12 lipca 2022
  • 25 lipca 2022
  • wyświetleń: 12516

[WIDEO, FOTO] Pierwszy elektryczny Solaris oficjalnie przekazany PKM

Pierwszy z dwóch przegubowych autobusów elektrycznych kupionych przez czechowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej został oficjalnie przekazany do użytkowania. Prezentacja nowoczesnego, ekologicznego autobusu - pierwszego takiego pojazdu w komunikacji miejskiej na Podbeskidziu - odbyła się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej.Pojazd rozpocznie regularne kursy na początku sierpnia. W tym miesiącu powinien do niego dołączyć drugi z czechowickich elektryków. Oba nowoczesne przegubowce będą obsługiwały głównie najbardziej popularną wśród pasażerów linię nr VII z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej.

W uroczystym przekazaniu autobusu wzięli udział: burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, prezes PKM Rafał Kupczak oraz dyrektor sprzedaży firmy Solaris Bus&Coach Rafał Zajas. Po symbolicznym przekazaniu kluczyków - ostatecznie trafiły one do rąk kierowców, którzy będą pierwszym, czechowickim elektrykiem jeździć - odbyła się jazda testowa na teren pętli autobusowej przy kopalni Silesia, gdzie znajduje się ładowarka pantografowa, umożliwiająca doładowywanie baterii autobusu w ciągu dnia.

Przypomnijmy, zakup dwóch autobusów przegubowych elektrycznych klasy MEGA, wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania realizowany jest przez PKM w ramach projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach", na którego sfinansowanie czechowicki przewoźnik pozyskał wysokie, 80-procentowe dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Więcej o tym portal czecho.pl pisał w tym artykule.

Uroczyste przekazanie autobusu Solaris Urbino 18 Electric - 20.07.2022 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Cieszę się, że w tak trudnym czasie naszemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej udało się z powodzeniem zrealizować tak ambitną inwestycję, jaką jest zakup nowych, przegubowych autobusów elektrycznych. Nowe pojazdy zastąpią, stare, wyeksploatowane już 15-metrtowe Solarisy i wprowadzą komunikację miejską w gminie Czechowice-Dziedzice w zupełnie nową erę. Autobusy elektryczne to przyszłość w komunikacji miejskiej, przynajmniej na najbliższe dekady. W naszej gminie ta przyszłość właśnie staje się teraźniejszością i nie jest to bynajmniej nasze ostatnie słowo w tej dziedzinie... - mówi burmistrz Marian Błachut.

W ramach projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach" PKM kupił dwa autobusy przegubowe elektryczne wraz z niezbędną do ich ładowania infrastrukturą. Są to dwie stacje ładowania: jedna, dwustanowiskowa, na terenie zajezdni PKM, służąca do nocnego ładowania pojazdów oraz druga, zlokalizowana na przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia ładowarka pantografowa, służąca do ich podładowywania w czasie dnia.

Autobusy - przegubowe pojazdy marki Solaris klasy MEGA, o długości 18 metrów, w pełni niskopodłogowe i dostasowane do przewodu osób niepełnosprawnych - wyposażone będą m.in. w klimatyzację kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej, defibrylator, blokadę alkoholową kierowcy, ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne czy też monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami.

Pierwszy elektryczny Solaris dotarł do PKM · fot. Instagram / PKM Czechowice-Dziedzice


Ponadto pojazdy posiadają system kamer i monitorów zastępujący lusterka wsteczne - czechowicki elektryk to pierwszy Solaris w Polsce, wyposażony w taki system, urządzenie do płatności elektronicznej bezgotówkowej oraz nowoczesne kasowniki, system zapowiedzi głosowych, tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu, dodatkowe oświetlenie zewnętrze nad drzwiami - drzwi otwierane są na zewnątrz.

Autobus może przewieść 129 osób. Posiada 41 miejsc siedzących o podwyższonym komforcie, z materiałem tapicerskim 3D - "trzymającym" pasażerów.

Na realizację projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach" PKM pozyskało środki w ramach pilotażowego programu, łączącego środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, działanie 4.5 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie, poddziałanie 4.5.2. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie RIT Południowy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Program GEPARD II - transport niskoemisyjny, część 3) Śląsk - Zagłębie bezemisyjnego transportu publicznego).

PKM podpisał z Solarisem umowę na dostawę dwóch elektryków · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


- Dzięki temu realizacja inwestycji o łącznej wartości 7 590 800 złotych, była możliwa przy zaangażowaniu środków własnych PKM na poziomie 10 200 złotych! Reszta to 6 mln złotych dotacji (po 3 mln z RPO województwa śląskiego i NFOŚiGW) oraz 1 580 600 złotych preferencyjnej pożyczki z NFOŚiGW - podkreśla Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- Autobusy elektryczne różnych marek, w tym 18-metrowe, były już w naszym mieście testowane. Przypomnijmy, że testujący te pojazdy w trudnych warunkach miejskich kierowcy, wśród zalet najczęściej wymieniali: dynamikę pojazdu, komfortowe zawieszenie, niski poziom hałasu, płynność jazdy i wysoką estetykę połączoną z funkcjonalnością. Elektryczne, ciche i nie zanieczyszczające powietrza pojazdy, spotykał się również z uznaniem ze strony pasażerów - dodaje czechowicki magistrat.

- Działania czechowickiego przewoźnika od wielu lat wpisują się w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wcześniej PKM Czechowice-Dziedzice, również przy znacznym udziale środków zewnętrznych, zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid - podsumowuje UM.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.