Wiadomości

  • 6 września 2022
  • 13 września 2022
  • wyświetleń: 19475

[FOTO] Rajd Śląska 2022 za nami. Oesy w gminie Bestwina i Kiczycach

Od 9 do 11 września trwała tegoroczna edycja Rajdu Śląska będącego 6. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2022. W sobotę odbyły się odcinki specjalne m.in. w gminie Bestwina - Bestwince i Kaniowie - oraz Kiczycach. Rajdowcy przejechali także między innymi przez gminę Czechowice-Dziedzice.

Rajd Śląska 2022 - OS Kiczyce, OS Jastrzębie Zdrój - 10.09.2022 · fot. Marek Ogrodzki / czecho.pl


W piątek odbył się widowiskowy prolog Katowice, rozgrywany w najbliższej okolicy katowickiego Spodka, który zgromadził przy trasie tłumy kibiców żywiołowo dopingujących zawodnikom. Odwdzięczyli się oni niezwykłym widowiskiem i walką na ułamki sekund, z której zwycięsko wyszli Tom Kristensson i Andreas Johansson, liderzy klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski!

Rajd Śląska 2022 - prolog w Katowicach - 9.09.2022 · fot. Marek Ogrodzki / czecho.pl


Próba mierząca 1 kilometr i 750 metrów nie była co prawda zaliczana do klasyfikacji generalnej rajdu, jednak załogi rywalizowały na niej o specjalne puchary, a przede wszystkim dla zgromadzonej publiczności. Odcinek wytyczony przez organizatorów nie należał do łatwych, o czym przekonało się kilka duetów, które uderzając o krawężniki, uszkadzały swoje samochody. Wśród pechowców byli między innymi Jarosław i Marcin Szejowie, startujący z dziewiątym numerem, którzy urwali koło w swoim Hyundaiu i20 R5. Na jednym z zakrętów Skodę Fabię Rally2 zgasili Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski, tracąc cenne sekundy.

Rajd Śląska 2022 - 10.09.2022 · fot. Materiały prasowe organizatora / Maja Wróblewska, Maciej Niechwiadowicz


Walka o zwycięstwo w Rajdzie Śląska 2022 ruszyła w sobotni poranek. Na 10 września przygotowano siedem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których ścigają się rajdowi kierowcy i piloci. Najpierw - start o godzinie 11.00 - uczestnicy zmierzyli się na trasie w Bestwince i Kaniowie w gminie Bestwina, na OS PSB Mrówka Cyroń o długości 9,04 km. Kolejnymi odcinkami specjalnymi w harmonogramie były próby w Kiczycach (od godz. 12.05, 9 km, powiat cieszyński) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 13.00, 15 km).

Po trzech odcinkach specjalnych załogi przyjechały na Stadion Śląski w Chorzowie, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 14.45). To właśnie tu można było ponownie zobaczyć samochody z bliska, a także mechaników pracujących przy rajdówkach. Z Chorzowa zawodnicy ponownie ruszyli na południe województwa, by jeszcze raz ścigać się w Bestwince i Kaniowie (od godz. 16.40), Kiczycach (od godz. 17.45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 18.40).

Rajd Śląska 2022 - 10.09.2022 · fot. Bartłomiej Szczyrba / czecho.pl


Pierwszy etap Rajdu Śląska na czele klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski ukończyli Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5). Liderzy tabeli sezonu wygrali w sobotę, 10 września trzy odcinki specjalne i przewodzą rywalizacji, ale są tylko 0,4 sekundy przed Grzegorzem Grzybem i Adamem Biniędą (Škoda Fabia Rally2 Evo). Czołową trójkę uzupełniają Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +5 s).

Załogi biorące udział w Rajdzie Śląska mogliśmy zobaczyć m.in. na drogach miejscowości gminy Czechowice-Dziedzice - rajdowcy przejechali przez Bronów, Ligotę, Zabrzeg i Czechowice-Dziedzice. Mapę przejazdów publikujemy poniżej. Mapę w pełnej rozdzielczości można pobrać tutaj.

Rajd Śląska 2022 - mapa oesów oraz dojazdów - sobota, 10 września
Rajd Śląska 2022 - mapa oesów oraz dojazdów - sobota, 10 września · fot. Materiały organizatora


Rajd Śląska 2022 - OS PSB Mrówka Cyroń
Rajd Śląska 2022 - OS PSB Mrówka Cyroń · fot. Materiały prasowe


Ostatnie, niedzielne oesy Rajdu Śląska rozegrano w ulewnym deszczu. Na drugim przejeździe OS Pilica, rozgrywanym jako Power Stage - czyli odcinek nagradzany dodatkowymi punktami - najszybsi byli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Załoga Skody Fabii Rally2 Evo o 3,6 s. pokonała jadących takim samym autem Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla. Trzeci czas na tym oesie, ze stratą 5 s. zanotowali Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5).

Tegoroczny wygrali Rajd Śląska 2022 wygrali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Więcej informacji na temat Rajdu Śląska 2022 można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: http://rajdslaska.pl

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.