Wiadomości

  • 22 września 2022
  • 25 września 2022
  • wyświetleń: 10179

Będzie "Kopalniok BIS"? Są pomysły na nowy teren rekreacyjny

W ubiegłym tygodniu portal czecho.pl poinformował, że teren nad Kopalniokiem znów został wystawiony na sprzedaż. W sieci ponownie rozgorzała dyskusja m.in. o tym, jak powinno się zagospodarować tą działkę. Okazuje się, że są plany na powstanie nowego terenu rekreacyjnego w północnej części Czechowic-Dziedzic. Sprawa jednak do łatwych nie należy, o czym powiedział nam Marcin Sutkowski, przewodniczący rady nadzorczej PG Silesia.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Kopalnia,Silesia,Kopalniok,Staw,Lato,Wakacje,Sierpień,LoveCzecho,Lo
Będzie "Kopalniok BIS"? Są pomysły na nowy teren rekreacyjny - zdj. archiwalne · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w tym artykule, serwisie otodom.pl pojawiła się oferta sprzedaży terenu nad stawem Kopalniok. Obecny, prywatny właściciel wycenia ten teren o powierzchni 46 615 m2 na dokładnie 1 497 000 zł.

Oferta pojawiła się dwa miesiące temu - to kolejna próba sprzedaży terenu przez obecnego właściciela. - Cały teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako obszar oznaczonym symbolem planu: ZUS- teren zieleni, sportu i rekreacji; US - teren sportu i rekreacji, KDD - teren drogi publicznej klasy "dojazdowa". Na nieruchomości znajduje się budynek o częściowym przeznaczeniu mieszkaniowym - możemy przeczytać na stronie oferty.

W komentarzach pod artykułem czytelnicy naszego portalu wyrazili nadzieję, że działka, na której niegdyś istniał bardzo popularny teren rekreacyjny, "odżyje". Jak się okazuje, sprawa do łatwych nie należy. Jak zauważył w mediach społecznościowych Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, teren nad Kopalniokiem i sam staw mają dwóch różnych właścicieli.

- Użytkownikiem formalnym i faktycznym stawu Kopalniok jest spółka siostra PG Silesia czyli MSE, która pobiera ze stawu wodę w celach przemysłowych dla swoich klientów jakimi są kopalnia, Walcownia Metali "Dziedzice" czy Lotos. Woda ta jest przetwarzana i uzdatniania zgodnie z wymaganiami klientów MSE - przekazał portalowi czecho.pl Marcin Sutkowski, przewodniczący rady nadzorczej PG Silesia.

Marcina Sutkowskiego zapytaliśmy także, czy woda jest zanieczyszczona. - Nie jest zanieczyszczona, jednakże świat się zmienia i my razem z nim. Normy środowiskowe są zaostrzane, a i ludzie mają coraz wyższe standardy własne. Naszym zdaniem rewitalizacja kąpieliska w miejscu bezpośrednio sąsiadującym z kopalnią i fabryką Marbet, gdzie 24 godziny na dobę ładowane są składy z węglem, przetaczane wagony, całodobowo pracuje ZPMW oraz występują inne liczne wpływy przemysłu, nie jest najlepszą lokalizacją. Mieszkańcy zasługują na więcej, choć w tych trudnych dla Polaków czasach, wojny u bram Rzeczypospolitej, toczonej przez trzech naszych sąsiadów, inflacji i pauperyzacji, pustkach w budżetach, czy wzrostach cen energii, będzie zadaniem niezwykle trudnym - stwierdził przewodniczący rady nadzorczej PG Silesia.

Czy spółka PG Silesia jest zainteresowana kupnem terenu nad Kopalniokiem i stworzeniem na nim terenu rekreacyjnego, na przykład wraz z gminą Czechowice-Dziedzice? - PG Silesia nie jest zainteresowana, została stworzona i realizuje inne zadania. Aktualnie, razem z samorządem, przygotowuje się do rozpoczęcia sprzedaży węgla lokalnej społeczności, gdyż kiedyś ta sprzedaż klientom indywidualnym została zlikwidowana, a potrzeba jest paląca, i to jest najważniejsze zadanie dzisiaj kopalni. Wesprzeć w trudnym momencie społeczność lokalną, żeby ten węgiel w ogóle był dostępny - mówi Sutkowski.

- Jednakże siostrzana MSE, której misją jest realizowanie inicjatyw proekologicznych oraz uzasadnionych społeczno-ekonomicznie, rozważa różne koncepcje. Jako Grupa Bumech, z inicjatywy pana burmistrza, zostaliśmy poproszeni o rozważenie współpracy w tym zakresie. Trwają na razie rozmowy i są przygotowywane wstępne koncepcje, które musiały z przytoczonych wcześniej przyczyn zejść na plan dalszy - podkreśla.

Na pytanie, czy w przypadku zakupu przez podmiot zewnętrzny PG Silesia udostępniłaby staw Kopalniok do korzystania z niego, Marcin Sutkowski stwierdził, że "Kopalniok to nie jest dobre miejsce". - To jest staw przemysłowy. Już sobie wyobrażam te kontrole, donosy niezadowolonych i lamenty, że jest hałas. Tylko, że ten hałas daje pracę i podatki. W takiej sytuacji musimy znaleźć mądre rozwiązanie. I kompleksowe - powiedział Sutkowski.

- Taką z rozmachem wizją, którą omawiałem z włodarzami, jest stworzenie nowoczesnej bazy sportowo-rekreacyjnej na miarę dzisiejszych czasów, pod auspicjami samorządu. Chodzi o kompleks basenów, kąpieliska, zaplecza sanitarnego, dużego toru sportowego dla klubu kajakowego, który jest dumą Czechowic-Dziedzic, obiektów spotkań, kawiarni, restauracji, może małego amfiteatru, kina letniego, koncertów, czy ścieżek spacerowych albo zdrowia. Takie miejsce musi być wielofunkcyjne, stworzone z wizją i dostosowane do czasów w których żyjemy. Tam ma się chcieć przychodzić wszystkim, starszym i młodszym - zauważa przewodniczący rady nadzorczej czechowickiej spółki.

- Moim zdaniem tylko połączenie kilku stawów w jeden, oddzielonych od strefy przemysłowej sympatycznym parkiem, ścieżkami, jakąś strefą buforową, jest w stanie ten cel zrealizować. Musimy rozmawiać o tym szerzej i wspólnie - zwrócił uwagę.

- Teren wystawiony na sprzedaż oczywiście mógłby i powinien zostać włączony do takiego kompleksu.
To jest duże zadanie. Potrzebuje czasu i pieniędzy. Mądrego projektowania. Musielibyśmy pozyskać środki unijne, zapewnić udział własny. Nasza grupa deklaruje wsparcie organizacyjno-finansowe dla tak postawionego zadania. Część prac, w tym ziemne, możemy wykonać. Pan burmistrz już nas o to pytał. Ja jeszcze raz potwierdzam, jednocześnie wiem, jak bardzo napięty jest budżet miasta w obliczu zdarzeń, które nas dotykają. Mobilizacja w Rosji ogłoszona 21 września nie wróży szybkiego zakończenia konfliktu, którego oddalenie od naszych granic kosztuje nas wszystkich ogromne pieniądze
- podsumował Marcin Sutkowski.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj