Wiadomości

  • 9 października 2022
  • 10 października 2022
  • wyświetleń: 4149

[Historyczne ciekawostki] Biuletyn Rafinerii Czechowice z 1992 roku

Dzisiaj w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" przedstawiamy "Biuletyn Informacyjny Rafinerii Czechowice" z 1992 roku. Magazyn ukazał się tuż przed jubileuszem 90-lecia zakładu.

Biuletyn Rafinerii Czechowice z 1992 roku
Biuletyn Rafinerii Czechowice z 1992 roku · fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa


- Minęło 90 lat pracy naszego zakładu. Było raz lepiej, raz gorzej. Wszystkich nurtuje pytanie, co będzie dalej? Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowej odpowiedzi na nie udzieli biuletyn wydany przez zarząd oddziału SITPN i G. Z okazji jubileuszu zakładu składamy najserdeczniejsze życzenia dyrekcji, członkom oddziału i całej załodze - możemy przeczytać we wstępie do biuletynu.

W magazynie możemy przeczytać słowo prezesa zarządu i dyrektora naczelnego Rafinerii Czechowice w latach 1991-1998 Piotra Dudka pod tytułem "Do stulecia już niedaleko", a także rys historyczny zakładu. Redaktorzy biuletynu przedstawiają również kierunki rozwoju zakładu oraz działania działu marketingu, postępującą komputeryzację i prewencję.

Biuletyn, w formacie pdf, można pobrać poniżej. Pochodzi on ze zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, a jego digitalizacją zajęła się czechowicka Miejska Biblioteka Publiczna. Obecnie możemy go także znaleźć w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Biuletyn Informacyjny Rafinerii Czechowice z 1992 roku

Warto przy tym wspomnieć, że rafineria w Czechowicach-Dziedzicach nie istnieje już od ponad 16 lat. Przerób ropy naftowej w czechowickim zakładzie został zakończony 31 marca 2006 roku, po zakupie udziałów w rafinerii przez LOTOS. Proces konsolidacji rozpoczęto w 2003 roku, a w 2005 roku Grupa LOTOS S.A. nabyła od Nafty Polskiej S.A. 80,04 % akcji RC i stała się w stosunku do spółki podmiotem dominującym. Od 19 grudnia 2005 roku czechowicka firma działała pod firmą LOTOS Czechowice S.A., a od 30 lipca 2013 roku działa jako LOTOS Terminale S.A.

Zgodnie z planem restrukturyzacji rafinerii południowych, po zaprzestaniu przerobu ropy naftowej, Rafineria Czechowice stała się bazą magazynowo - dystrybucyjną paliw. Od 2005 roku w Czechowicach-Dziedzicach działa nowoczesny terminal paliwowy dla autocystern, umożliwiający dystrybucję 1 mln m³ paliw rocznie. Spółka dysponuje również nowoczesnym parkiem zbiorników, a łączne zdolności magazynowe przekraczają 180 tys. m³.

Obecnie na terenie byłej Rafinerii Czechowice swoją siedzibę ma kilka spółek, w tym Lotos Terminale (przejmowana obecnie przez Unimot S.A.), Lotos Asfalt, Polwax S.A., Naftochem, a także niedawno powstała spółka Envien Biopaliwa Polska.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj