Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 2132

Rusza sezon grzewczy. Centrum Edukacji Ekologicznej apeluje

U progu kolejnego sezonu grzewczego czechowickie Centrum Edukacji Ekologicznej przypomina o tym, że można w nim skorzystać z pomocy w wypełnieniu wniosków do programu "Czyste Powietrze". CEE ostrzega również przed szkodliwym działaniem smogu.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach - zdj. ilustracyjne
Smog w Czechowicach-Dziedzicach - zdj. ilustracyjne · fot. @michalniemczykphoto


- Walka ze smogiem i ochrona powietrza atmosferycznego, w powiązaniu z walką ze zmianami klimatu są jednym z priorytetów działalności Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Edukacja ekologiczna, ekodoradztwo i pomoc w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła na takie, które nie trują nas z kominów, to jedne z głównych działań CEE w tym zakresie. Promocja czystego powietrza jest szczególnie ważna u progu kolejnego sezonu grzewczego. Widoczny, niskoemisyjny dym z komina to głównie węglowodory - niektóre z nich rakotwórcze - zwraca uwagę Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

- Pod tym względem dym węglowy nie różni się wiele od dymu papierosowego. Z dymem papierosowym się walczy, nikt nie chce go wdychać wbrew swej woli. A dym węglowy? Traktowany jest niemalże jak śnieg, mróz i wrony - "naturalny" element zimowego krajobrazu... - dodaje CEE.

- Tymczasem, smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca. Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej. Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem środowisku uszkadza układ nerwowy i obniża sprawność umysłową, co przyspiesza degenerację mózgu - wyjaśnia Centrum Edukacji Ekologicznej.

- Oprócz tego smog przyczynia się do rozwoju wielu chorób, m.in. alergii, astmy, niewydolności oddechowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów, zawałów, zatorów, udarów, duszności, nierównej pracy serca, bólu w klatce piersiowej. To dziś już oczywistości, więc nie wystarczy o tym tylko mówić i pisać - dlatego czynnie działamy! - dodaje CEE.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach przypomniało przy tym, że przez trzy dni w tygodniu prowadzi ekodoradztwo, w tym konsultacje i pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie do ekologicznych źródeł ciepła oraz wniosków o płatność w ramach programu "Czyste Powietrze".

Ekodoradztwo ogólne prowadzone jest telefonicznie w poniedziałki i stacjonarnie w środy, a konsultacje w ramach PP "Czyste Powietrze" - telefonicznie we wtorki i stacjonarnie w środy. - Zachęcamy aby zapisywać się na konsultacje w CEE lub - bez zapisu - korzystać z telefonicznej formy naszego wsparcia! Zapisy na konsultacje stacjonarne odbywają się telefonicznie - na ekodoradztwo w poniedziałki, a w ramach "Czystego Powietrza" we wtorki. Zachęcamy do wymiany źródła ciepła na ekologiczne! - zachęca CEE.

Warto dodać, że na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej działają dwa punkty sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza. O stanie powietrza informują przez 24 godziny na dobę czujnik AirFox, zlokalizowany na ścianie budynku edukacyjnego CEE, oraz Eko-Słupek Air-Sensor.

- Czujniki wykorzystywane są m.in. w czasie zajęć edukacyjnych i terenowych, głównie dla dzieci i młodzieży, które prowadzimy w czwartki i piątki, ale niezależnie od tego z wyników ich wskazań może skorzystać każdy zainteresowany. Zachęcamy do bieżącego sprawdzania stanu powietrza, którym oddychamy! - podsumowuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: www.cee.czechowice-dziedzice.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj