Wiadomości

  • 21 listopada 2022
  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 5485

Wspomnienia niemieckiego lekarza z czasów wojny. Nowa książka

Po dłuższej przerwie Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydało nową książkę. To "Dziennik dra Rudolfa Lubicha niemieckiego bielszczanina-lekarza z lat 1939-1941", autorstwa Stanisława Noworyty. Teraz czytelnicy portalu czecho.pl mogą zdobyć publikację - do rozdania mamy dwa egzemplarze książki - wystarczy odpowiedzieć na proste konkursowe pytanie!

Bielsko-Biała w czasie II wojny światowej
Bielsko-Biała w czasie II wojny światowej · fot. Beskidia / album "Bielsko-Biała w czasach II wojny


- Nigdy wcześniej Towarzystwo, w swej ponad 60-letniej działalności, nie wydało takiej pozycji. Skupiało się na wydawaniu książek związanych z dziejami gminy Czechowice-Dziedzice i jej mieszkańców. Tym razem postanowiliśmy wydać bardzo nietypową książkę-pamiętnik, napisaną przez Niemca i zarazem okupanta - mówi Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Cytując Jacka Trzeciaka, bielskiego historyka - Historia jest dziś głodna źródeł, a nie komentarzy, bo tych wszędzie pełno. Mamy szansę dowiedzieć się więcej o tym, jak było w czasie II Wojny Światowej w Bielsku i Białej wcielonych do Rzeszy. Było trochę inaczej niż na większości ziem Rzeczpospolitej zajętych przez Niemców.. Kontakt ze źródłem daje każdemu styczność z żywą historią, wyrabia krytycyzm, rozwija zdolność analizy... - mówi bielski historyk Jacek Trzeciak. - Myślę, że jest to wystarczająca rekomendacja, aby poznać ten niezwykły pamiętnik - podkreśla Jacek Cwetler.

Książka jest dostępna w czechowickiej Księgarni na Lesisku, w bielskim "Klimczoku" i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, w cenie 28 zł/egz. Nakład książki wynosi 300 egzemplarzy.

W poniedziałek, 5 grudnia w "Piwnicy Muz" Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się wieczór autorski Stanisława Noworyty. Podczas wydarzenia była możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu.

Konkurs

mp, ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.