czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2007
  • wyświetleń: 1567

Kto kupi czechowicką Silesię?

17 grudnia Kompania Węglowa zamierza otworzyć oferty w przetargu na swoją najmniejszą kopalnię, którą wystawiła na sprzedaż za prawie 112 mln zł – KWK Ruch Silesia.

– Chętni mają czas na składanie ofert do 14 grudnia – mówi rzecznik spółki Zbigniew Madej. Trzy zagraniczne firmy wykonały tzw. due diligence, czyli badanie przedmiotu sprzedaży, ale oficjalnie ofert w przetargu jeszcze nie złożyły. – Zainteresowani wykonują analizy finansowe, sprawdzają warunki sprzedaży, o ofertach będziemy informować w poniedziałek – tłumaczy Madej.

Na badanie zdecydowały się w listopadzie holenderska firma New World Resources (właściciel czeskiego koncernu węglowego OKD) i szkocka Gibson Group (firma działająca na rynku energetycznym i ciepłowniczym), a w grudniu także czeski CEZ, o którym mówi się jako o najpoważniejszym kandydacie do kupna wydobywającej rocznie ok. miliona ton węgla kopalni. Potencjalni oferenci o transakcji nie chcą jednak na razie rozmawiać.– Nie możemy powiedzieć nic przed upływem terminu składania ofert – mówi rzeczniczka CEZ Eva Nováková.

Od chętnego do kupna Silesii wymagane jest 4 mln zł wadium. Oferent, z którym zostanie podpisana umowa (najpóźniej w połowie 2008 r.), musi się także zobowiązać do zawarcia umowy społecznej z załogą kopalni. Do 13 grudnia w siedzibie Silesii na inwestorów czeka memorandum informacyjne. – Przez załogę najlepiej zostanie przyjęty ten inwestor, który zaproponuje najkorzystniejszą umowę społeczną – przyznaje szef górniczej „S” Dominik Kolorz.

Więcej czytaj w Rzeczpospolitej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.