Wiadomości

  • 20 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1563

Sople mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Policja ostrzega

Intensywne opady śniegu sprawiły, że na dachach zalegają duże ilości śniegu, a z rynien i okapów zwisają długie sople. Policja ostrzega, że i jedne, i drugie mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Interwencja strażaków z terenu gminy w związku ze zwisającymi soplami - 16-19.12.2022 · fot. OSP Czechowice; OSP Dziedzice; OSP Lipowiec, OSP w Zabrzegu


- Usunięcie tego typu zagrożeń jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Dmuchając na zimne, wzajemnie się ostrzegajmy i spoglądajmy do góry (szczególnie prosimy uczulić na to idące do szkoły szkoły). Oderwane, spadające z wysokości kilku czy kilkunastu metrów nawisy śnieżne lub sople mogą wyrządzić krzywdę przechodniom, a także uszkodzić mienie. Zróbmy wszystko, aby nie doszło do nieszczęścia! - apeluje asp. szt. Katarzyna Chrobak z KMP w Bielsku-Białej.

Stróże prawa przypominają, że właściciele nieruchomości odpowiadają za wyrządzone szkody nie tylko cywilnie. - Gdyby doszło do tragedii, do sprawy włączy się prokurator. To na właścicielach i administratorach ciąży obowiązek usunięcia niebezpieczeństwa, dodajmy - we własnym zakresie. W najbliższych dniach temperatury mają wzrosnąć, a więc wszystko, co zalega na rynnach i dachach, będzie spadać! Uważajmy! - podkreślają.

Ponad 100 interwencjiOd piątku, 16 grudnia do południa w poniedziałek, 19 grudnia strażacy z jednostek podległych KM PSP w Bielsku-Białej wykonali 99 interwencji w związku z intensywnymi opadami śniegu. Dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew oraz właśnie sopli zwisających z dachów. Tak było m.in. przy ul. Łukasiewicza w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie druhowie z OSP Czechowice interweniowali na budynku Szkoły Podstawowej nr 6.

Jak wyjaśniono naszemu portalowi w bielskiej Komendzie Miejskiej PSP, strażacy usuwają sople przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, czyli m.in. szkołach i przedszkolach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.