Wiadomości

  • 23 lutego 2023
  • wyświetleń: 1083

Rok wojny w Ukrainie. Nie przestajemy pomagać

Mija rok od rozpoczęcia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od dwunastu miesięcy siły ukraińskie bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy. A my nie przestajemy pomagać Ukrainie.

uchodźcy z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy · fot. Straż Graniczna


- Najtragiczniejszymi skutkami ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę jest śmierć niewinnych ofiar oraz rozpacz milionów osób. Utrata przez nich swoich bliskich i domów, brak poczucia bezpieczeństwa, głód oraz ból to traumatyczne przeżycia, z którymi muszą się mierzyć. Wobec podeptanej ludzkiej godności i cierpienia nie możemy być, i nie pozostajemy, obojętni - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Błyskawicznie ruszyliśmy z pomocą Ukrainie. Jeszcze w lutym ub.r. uruchomiliśmy punkty recepcyjne w województwie śląskim - dodaje wojewoda.

W miejscach tych osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskały pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony miały posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek. W województwie śląskim uruchomiono też hub z pomocą humanitarną oraz punkt informacyjno-doradczy działający w holu dworca PKP w Katowicach.

Uchodźcy z Ukrainy od początku wojny mogli i nadal mogą liczyć na wsparcie, nie tylko to instytucjonalne, ze strony niemal wszystkich służb, instytucji, podmiotów czy organizacji, także pozarządowych. Warto przypomnieć 24-godzinną pracę strażaków PSP, którzy w początkowych tygodniach wojny stacjonowali przed dworcem PKP, przyjmując setki uchodźców wysiadających z pociągów na katowickim dworcu, pomagając im w relokacji na terenie województwa.

Nie zawiedli również mieszkańcy naszego regionu, którzy otworzyli swoje serca i domy przed Ukraińcami uciekającymi przed wojną. Ci, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców mogli skorzystać z rządowego wsparcia i otrzymać świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za osobę na dzień. Dodatkowo wojewoda uruchomił zbiorowe miejsca zakwaterowania, z których przez miniony rok skorzystało już 51 tys. osób. Obecnie w ośrodkach tych przebywa ponad 9200 osób, z czego wyłącznie w Katowicach jest około 900.

W naszym regionie w okresie wojny nadano PESEL 145 576 obywatelom Ukrainy. W samym 2023 roku nadano ich 438. Cieszy fakt, że w naszym województwie urodziło się blisko 100 dzieci uchodźców.

Uciekający przed wojną Ukraińcy mogli też liczyć na wsparcie w zakresie nauki i edukacji. Podjęto szereg działań, których celem było ułatwienie funkcjonowania 21 tys. ukraińskich dzieci w szkołach i przedszkolach w Śląskiem. Istotnym aspektem pomocy obywatelom Ukrainy była też kwestia zatrudniania. Do śląskich urzędów pracy od początku wybuchu wojny wpłynęło ponad 88 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej Ukraińców wykonywało pracę w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (blisko 11 tys.), Katowicach (ponad 9 tys.), Sosnowcu (8094), Gliwicach i powiecie gliwickim (8074). Biorąc pod uwagę płeć - 64 proc. dotyczyło kobiet, wg grup zawodów - najwięcej dotyczyło robotników magazynów i prostych prac w przemyśle.

- Nie przestajemy wspierać naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy wciąż odpierają ataki Rosjan, ale też jesteśmy dumni z tego, jak wiele dobrego dla uciekających przed wojną już się udało zrobić. Także dzięki pomocy i współpracy z samorządami. I za te wspólne działania bardzo dziękuję - podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

Łącznie na pomoc uchodźcom w województwie śląskim przeznaczono około 700 mln zł.

BM / czecho.pl

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj