Wiadomości

  • 7 maja 2023
  • 21 maja 2023
  • wyświetleń: 10316

Pociągi przestały jeździć objazdem. Zmienił się rozkład jazdy

Na ten moment pasażerowie kolei czekali ponad półtora roku. Od poniedziałku, 15 maja pociągi przestały jeździć objazdami przez czechowicka Ochodzę. Dzięki temu czas podróży z Czechowic-Dziedzic np. do Pszczyny i Katowic skrócił się o ponad 20 minut - w porównaniu ze stanem obowiązującym w ramach tymczasowej organizacji ruchu. Tego dnia zmienił się również rozkład jazdy - warto zapoznać się ze zmianami.

Pociąg, stacja, kolej, czechowice, dworzec
Pociąg Kolei Śląskich na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. mp / czecho.pl


O przywróceniu kursowania pociągów "normalną" trasą informowaliśmy już w marcu. Przypomnijmy, od 15 maja zostanie udrożniony przejazd po standardowej trasie pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami, co przełoży się na znaczne, około 20-minutowe skrócenie czasu podróży.

- Przywrócenie docelowej organizacji ruchu pociągów umożliwi uruchomienie dodatkowego pociągu przyspieszonego relacji Katowice - Żywiec odjeżdżającego po godzinie 17.00, a także przywrócenie jednej popołudniowej pary pociągów na odcinku Żywiec - Zwardoń. Również od 15 maja wszystkie pociągi przyspieszone kursujące w dni robocze będą zatrzymywały się na przystanku Łodygowice Górne. W dalszym ciągu przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany - mogliśmy przeczytać w komunikacie Kolei Śląskich.

Jak zmienił się czas przejazdu pociągów? Dla przykładu, w przypadku połączeń typu "Sprinter" Kolei Śląskich podróż z Czechowic-Dziedzic do Pszczyny potrwa 11 minut, a do Katowic - 40 minut. W przypadku "zwykłych" połączeń, kiedy pojazdy KŚ zatrzymują się na wszystkich przystankach, czas przejazdu z naszego miasta do stolicy województwa śląskiego wyniesie 46 minut.

Przypomnijmy, pociągi kursowały objazdem przez czechowicką Ochodzę od grudnia 2021 roku. Pierwotnie na stałe trasy miały wrócić we wrześniu ubiegłego roku, później termin zmieniono na marzec, a ostatecznie ogłoszono, że będzie to maj. Więcej o tym pisaliśmy m.in. w artykule "Przed nami koniec przebudowy węzła i kolejna wielka inwestycja".

Dodajmy, że od 15 maja pociągi "Sprinter" nie będą zatrzymywać się na przystankach Czechowice-Dziedzice Południowe oraz Czechowice-Dziedzice Przystanek. Przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany do czerwca - do kolejnej korekty rozkładu jazdy.

Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić rozkład jazdy - dostępny jest między innymi tutaj.

Warto przypomnieć, że od 1 maja podróżni mogą już korzystać z peronu numer 2 na stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice, a pociągi pomiędzy Ochodzą a Pszczyną kursują po dwóch torach (wcześniej, ze względu na przebudowę, ruch odbywał się jednotorowo).

Dzięki udrożnieniu przejazdu pomiędzy Goczałkowicami-Zdrojem a Czechowicami-Dziedzicami powrócą popularne połączenia PKP Intercity, o czym informował Przemysław Brych na łamach portalu rynek-kolejowy.pl . Poza pociągiem EIC Ondraszek do rozkładu jazdy wrócą także dwie pary pociągów Pendolino, które z powodu modernizacji w naszym mieście nie dojeżdżały do Bielska-Białej. Będą to pociągi do Gdyni Głównej odjeżdżające ze stolicy Podbeskidzia o 12.04 oraz 17.07. W drogę powrotną będą to składy EIP z Warszawy (odjazd 7.31) oraz Gdyni Głównej (odjazd 9.32).

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.