Wiadomości

  • 20 maja 2023
  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 6052

[WIDEO] Zabrzeg ma już ponad 500 lat! Poznajcie historię miejscowości

Za nami 6. Czechowicka Nocy Kultury, która w tym roku była połączona z obchodami 500-lecia Zabrzega. Z tej okazji gmina przygotowała specjalny, 17-minutowy odcinek z cyklu "Echa historii Czechowic-Dziedzic".

Restauracja u S. Gichnera na historycznej pocztówce
Restauracja u S. Gichnera na historycznej pocztówce · fot. Ze zbiorów Izby Regionalnej


W tym odcinku kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach oddał głos dwóm rodowitym zabrzeżanom: Jackowi Tomaszczykowi i ks. prałatowi Emilowi Dyrdzie. Z reportażu dowiadujemy się o najnowszych wynikach badań historyków, które postarzyły Zabrzeg o pięć lat.

Kulisy powstania filmu o Zabrzegu w ramach cyklu gminy "Echa historii Czechowic-Dziedzic" · fot. Facebook / Gmina Czechowice-Dziedzice


W nagraniu poznajemy historię najciekawszych zabytków na terenie sołectwa. Nie zabrakło także opowieści o Podjaziu, dzielnicy Zabrzega, która w 1954 roku została zalana przez wody Zbiornika Goczałkowickiego.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj