Wiadomości

  • 4 lipca 2023
  • 9 lipca 2023
  • wyświetleń: 7190

[WIDEO] O krok od tragedii. Dlaczego szeroko wyprzedzać rowerzystów?

Przedstawiamy kolejne nagranie z czechowickich dróg, które pojawiło się na portalu www.bielskiedrogi.pl. Niedawno serwis zamieścił wideo z ulicy Legionów w Czechowicach-Dziedzicach.Jak opisuje portal http://www.bielskiedrogi.pl, nagranie to "idealny przykład na to, że wyprzedzając rowerzystów należy zachować szczególną ostrożność".

- W świetle przepisów odległość między kierowcą i rowerzystą podczas manewru powinna wynosić przynajmniej 1 metr. Warto jednak zwiększyć tą odległość przynajmniej dwukrotnie i co ważne - zmniejszyć prędkość. Wystarczy chwila nieuwagi, jakaś drobna nierówność i rowerzysta może stracić równowagę. Mając odpowiedni odstęp od wyprzedzanego rowerzysty, mamy szansę na bardziej skuteczny manewr obronny - dodaje serwis.

Według Prawa o ruchu drogowym "kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 metr" (art. 24, u. 2).

Za nieprawidłowe wymijanie rowerzysty grozi mandat w wysokości 300 złotych oraz 6 punktów karnych. Warto dodać, że według ekspertów najbardziej bezpieczna odległości podczas wyprzedzania kierowcy jednośladu to 1,5 metra.Rowerzyści także powinni przyczynić się do łatwego i bezpiecznego wyprzedzania. Według Roberta Šťastnego, cytowanego przez branżowy serwis "We Love Cycling", pierwsze, co rowerzyści powinni zrobić, to być widoczni z dystansu. Jeśli kierowca zauważy rowerzystę odpowiednio wcześnie, może lepiej zaplanować manewr wyprzedzania.

Gdy kierowcy muszą wyprzedzić zwartą grupę rowerzystów, mogą czuć naprawdę dużą presję i stres. - Kiedy peleton jest zbyt długi, wskazane jest rozdzielenie się i podział na kilka podgrup, tak żeby zostawić wystarczająco dużo miejsca na samochód pomiędzy nimi, w razie gdyby kierowca musiał przerwać manewr wyprzedzania - mówi Šťastný.

Ponadto rowerzyści w peletonie powinni zachować bezpieczną odległość od siebie, ponieważ nawet niewielka kolizja między nimi może mieć tragiczne konsekwencje, gdy akurat będzie wyprzedzał ich samochód.

Warto również przytoczyć artykuł 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który precyzuje: "Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się: 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a; 2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; 3) czepiania się pojazdów".

Punkt 3a precyzuje, że dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli "nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Za złamanie tego przepisu może grozi mandat 50 lub 200 złotych.

Więcej na ten temat można przeczytać na innym z branżowych portali - motofakty.pl.

mp, sid / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.