Wiadomości

  • 24 czerwca 2023
  • wyświetleń: 4820

Podraj - perła miasta. Fundacja chce ochrony tego miejsca

Materiał partnera:

Wyobraź sobie, że nie trzeba jechać do Szwajcarii, aby poczuć przestrzeń - wystarczy przyjechać na Podraj! To miejsce często niedoceniane, a może nawet trochę wyobcowane przez sąsiedztwo drogi DK-1, która przecina naszą gminę. Fundacja Czechowic-Dziedzic zaprasza na odkrywanie czechowickich skarbów w myśl powiedzenia "cudze chwalicie, swego nie znacie".

Podraj - perła Czechowic-Dziedzic · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


Podraj to miejsce, gdzie ziemia styka się z niebem, a obfita zieleń odbijająca słońce potrafi naprawdę zachwycić. Środowisko naturalne i ekologia to nie tylko czyste powietrze i woda, ale także walory widokowe, które często mają znaczenie nadrzędne. Estetyka naturalnych pięknych krajobrazów jest czymś, czego każdy potrzebuje, to coś, co pozwala nam złapać oddech, wyciszyć się i odpocząć.

Doświadczanie tych walorów wiąże się często z pokonaniem setek kilometrów w korkach lub z pobytem na  zatłoczonych lotniskach, co ostatecznie bardziej się utrwala w pamięci niż sam cel, dla którego wyruszyliśmy w podróż. Chcemy dziś pokazać drugą stronę Czechowic-Dziedzic. Nasze miasto może zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych, bo skrywa wiele skarbów, które Fundacja Czechowic-Dziedzic chce wydobyć na powierzchnię, aby każdy, kto tu mieszka, mógł bardziej docenić to, co ma.

Podraj to miejsce po drugiej stronie przysłowiowego lustra, to nasza mała oaza, która jest w zasięgu ręki i nie ma w tym przesady. Niezwykłość polega na tym, że postindustrialne miasto, które na naszych oczach zamienia się w ogromne centrum logistyki regionalnej, posiada prawdziwą oazę spokoju, gdzie naprawdę można wypocząć i nie potrzebujemy samochodu, by tam dotrzeć. Jest to osiągalne na rowerze, a dla bardziej wymagających spacerem z kijkami nordic walking.

Fundacja Czechowic-Dziedzic, dostrzegając tę regionalną unikatowość, chce wystąpić z kolejnym wnioskiem do Urzędu Miejskiego o utworzenie projektu ochrony tego ekosystemu, koncentrując się w nim przede wszystkim na ustawie widokowej. Rozwinięte europejskie miasta rozumieją, jak ważne są walory estetyki widokowej i czerpią z tego ogromne korzyści. Zapewnianie ludziom miejsc do odpoczynku jest kluczem dobrego zrównoważonego rozwoju i ogólnego zadowolenia społeczeństwa. Doceniając opisywane walory, Fundacja Czechowic-Dziedzic chce, aby Podraj był objęty szczególną troską w zakresie zaplanowania odpowiedzialnego,  ukierunkowanego właściwie rozwoju w tej części miasta.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 125Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj