Wiadomości

  • 31 lipca 2023
  • 5 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 9360

[FOTO] Problemy w nowym parku. Zarasta chwastami, dochodzi do awarii fontanny

Park Szwajcarska Dolina został udostępniony mieszkańcom w połowie ubiegłego roku. Oprócz ścieżek i różnych elementów infrastruktury, pojawiły się na jego terenie rabaty. Niestety, te w ostatnim czasie mocno zarosły chwastami. Jest także problem z fontanną przy głównym wejściu do parku. O komentarz w tych sprawach poprosiliśmy Pawła Łękawę, dyrektora MOSiR.

Park Szwajcarska Dolina - 28.07.2023 · fot. mp / czecho.pl


Na problemy w nowym Parku Szwajcarska Dolina zwracają uwagę mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w mediach społecznościowych. Zaalarmowała nas również o nich jedna z naszych czytelniczek.

- Fontanna przy głównym wejściu zostaje wyłączona o godzinie 17.00. Nie omieszkam dodać, że wszędzie są chaszcze. Wszystkie osoby, które spotykam dziwią się, że nic nie jest poplewione. Szkoda wydanych na kwiaty pieniędzy, ponieważ wszytko zarasta - napisała czechowiczanka.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Pawła Łękawę, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

- Jaki jest powód wyłączania fontanny w Parku Szwajcarska Dolina, przy skrzyżowaniu ulic Piasta i Łukasiewicza, już o godzinie 17.00?

- W Parku Szwajcarska Dolina zamontowane są dwie w pełni zautomatyzowane fontanny. Godziny ich pracy są zaprogramowane przez zegar - identyczne każdego dnia i działają tak samo jak w ubiegłym roku. Fontanna pływakowa zamontowana na zbiorniku wodnym działa w godzinach 10.00-20.00. Fontanna posadzkowa jest włączona między godziną 12.00 a 18.00.

Zachodzą sytuacje (awarie, usterki, wyłączenia wody itp.), gdzie system sterujący automatycznie unieruchamia atrakcję. Wymaga to wtedy podjęcia działań przez pracowników MOSiR lub firmę serwisującą ten system. Są to jednak sytuacje marginalne.

- Czy planują Państwo w tym roku prace porządkowe w Parku, polegające na wyplewieniu chwastów? Jeśli nie, to  jaki jest tego powód?

- W maju zakończył się roczny okres utrzymania zieleni w Parku Szwajcarska Dolina przez firmę wykonującą inwestycję. Wtedy to dokonane zostały ostatnie prace pielęgnacyjne rabat.

Od tego momentu część prac porządkowych i związanych z utrzymaniem porządku w parku przejęli pracownicy MOSiR. Na bieżąco wykonywane jest stałe koszenie terenów zielonych, z których korzystają mieszkańcy. Koszone są obrzeża ścieżek i alejek pieszych. Porządkowany jest teren parku ze śmieci, utrzymywane są plac zabaw i siłownia plenerowa. W należytej czystości utrzymywany jest także stan nawierzchni ścieżek: rolkowej, rowerowej i pieszej. Ponadto pracownicy MOSiR-u wykonują prace polegające na czyszczeniu cieku i parku z gałęzi, liści zalegających w zbiornikach i utrzymaniu drożności przepływów między zbiornikami zapewniającymi zabezpieczenie przy gwałtowanych deszczach, których w tym roku na naszym terenie nie brakuje.

Tegoroczna deszczowo-słoneczna aura sprzyja nadmiernemu wzrostowi niepożądanej na rabatach roślinności. W związku z tym podjęto działania zmierzające do wyłonienia firmy zewnętrznej na realizację utrzymania rabat jeszcze w sierpniu.

Paweł ŁękawaDyrektor MOSiR w Czechoicach-Dziedzicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.