Wiadomości

  • 28 sierpnia 2023
  • 3 września 2023
  • wyświetleń: 7209

[FOTO] Czechowiczanina zna kilka pokoleń Polaków. Otrzymał nagrodę Promotio Urbis A.D. 2023

Stanisław Janicki został laureatem tegorocznej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice. Nagroda została wręczona w niedzielę 27 sierpnia podczas 47. Dni Czechowic-Dziedzic.

Kadr z programu "Program obowiązkowy" telewizji  Kino Polska
Kadr z programu "Program obowiązkowy" telewizji Kino Polska · fot. YouTube / Kino Polska


Pamiątkową plakietę, dyplom z tytułem Promotio Urbis A.D. 2023 oraz symboliczny czek - wyraz nagrody finansowej, z rąk ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Bartłomieja Fajfera odebrał Stanisław Janicki.

Posiedzenie Komisji ds. przyznania nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice w 2023 roku odbyło się 5 lipca bieżącego roku. Obradom przewodniczył burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

47. Dni Czechowic-Dziedzic - wręczenie nagrody Promoto Urbis A.D. 2023 - 27.08.2023 · fot. Angelina Kraczkowska


Stanisław Janicki to wybitny czechowiczanin i ambasador naszego miasta, którego ogromny dorobek, obejmujący wiele dziedzin humanistyki, znany jest kilku pokoleniom Polaków. Mistrz fascynujących opowieści o gigantach kamery, kultowych produkcjach i gwiazdach kina.

Człowiek wielu zainteresowań i talentów: pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz, scenarzysta, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, reżyser teatralny, krytyk filmowy i historyk kina. Znawca i propagator kina przedwojennego - nikt tak jak on nie potrafi opowiadać o starych filmach.Wielu miłośników filmów fabularnych z okresu przedwojennej Polski pamięta popularnego dziennikarza występującego przed kamerami zawsze w charakterystycznych ciemnych okularach, prowadzącego najdłużej nadawany w historii polskiej telewizji cykliczny program filmowy pod tytułem "W starym kinie" emitowany przez 32 lata (w latach 1967-1999). Prezentowane w nim były filmy archiwalne kina niemego, przedwojenne produkcje kina polskiego i amerykańskiego.Społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic z dumą podkreślają, że urodzony w Czechowicach-Dziedzicach, mieszkający od lat w Bielsku-Białej Stanisław Janicki, nigdy nie zapomniał o swoich czechowickich korzeniach. Zawsze podkreśla swoje związki z rodzinnym miastem, a część swoich bogatych zbiorów postanowił przekazać do czechowickiej Izby Regionalnej.

Mając na uwadze całą działalność i dokonania Pana Stanisława Janickiego, Komisja ds. przyznania nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice w 2023 roku uznała za w pełni zasadne uhonorowanie go tą nagrodą.

Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice została ustanowiona przez Radę Miejską w maju 1996 roku. Nagroda jest formą wyróżnienia i uhonorowania najwybitniejszych osób związanych z Gminą Czechowice-Dziedzice. Przyznawana jest animatorom życia kulturalnego, naukowego, sportowego, społecznego - osobom i zespołom osób, które wyróżniają się w swojej pracy i pasji.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj