Wiadomości

  • 12 września 2023
  • 17 września 2023
  • wyświetleń: 10362

[WIDEO, FOTO] Zmieniły się stacja oraz dworzec kolejowy. Rewolucja czeka także ich otoczenie?

Podczas konferencji prasowej we wtorek 12 września podsumowano dotychczasowe prace na przebudowie czechowickiego węzła kolejowego. Mówiono również o planach na najbliższą przyszłość dotyczących najbliższego otoczenia dworca.

Konferencja prasowa dotycząca przebudowy czechowickiego węzła kolejowego - 12.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


Wtorkowa konferencja prasowa odbyła się w nowym przejściu pod torami, które łączy ulice Kolejową i Hutniczą. Przypomnijmy, zostało ono otwarte w piątek 8 września. Powstały w nim między innymi murale, których pomysłodawczynią jest Magdalena Małecka-Cebula z firmy Budimex. Spółka sfinansowała ich powstanie. Dzieła stworzyła czechowiczanka Aneta Paszek.- Wiemy doskonale, że to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym regionie i mogę powiedzieć, że z perspektywy ministra Funduszy i Polityki Regionalnej cieszę się, że fundusze europejskie są wykorzystywane w tym celu, akurat w naszym regionie. Z resztą cała ta inwestycja jest tylko częścią wielkiego projektu. Łączna kwota pozyskanych tylko z programu "Łącząc Europę" to ponad 111 milionów euro. A tutaj w Czechowicach-Dziedzicach widać wiele udało się zrealizować - powiedział portalowi czecho.pl minister Grzegorz Puda.

Jak dodał, z jednej strony jest część rozbudowy infrastruktury kolejowej, a z drugiej - przebudowa dworca. - Zabiegaliśmy o to od samego początku i myślę, że najlepszym efektem pracy pomiędzy rządem a samorządem jest coś, co tworzymy dla mieszkańców. To jest przykład sztandarowej pracy - stwierdził członek rządu.

Konferencja prasowa dotycząca przebudowy czechowickiego węzła kolejowego - 12.09.2023
Konferencja prasowa dotycząca przebudowy czechowickiego węzła kolejowego - 12.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


Okazuje się, że w naszym mieście może zmienić się również otoczenie dworca. - W momencie, kiedy przystąpiono do prac, zdano sobie sprawę z tego, że otoczenie dworca nie było wzięte pod uwagę, ponieważ nie zostało zakwalifikowane do programu. W tej chwili wspólnie z władzami samorządowymi prowadzimy rozmowy, aby udało się albo pozyskać ten teren, albo w jakikolwiek sposób doprowadzić do tego, aby mógł być on wykorzystany na parkingi lub w szerszym tego słowa znaczeniu - przekazał minister Puda.

- Każda nowa inwestycja musi być dostosowana do potrzeb XXI wieku, a takie niezagospodarowanie nie jest najlepszą laurką. Dlatego wspólnie podejmujemy działania po to, aby udało się w kolejnym kroku doprowadzić do tego, aby najbliższe otoczenie dworca było dostosowane do współczesnych realiów - podsumował minister Grzegorz Puda, który podkreślił, że inwestycja w naszym mieście to sztandarowy przykład na owocną współpracę rządu i samorządu, do czego przyczynili się m.in. burmistrz Marian Błachut oraz radny Wojciech Leśny.

Konferencja prasowa dotycząca przebudowy czechowickiego węzła kolejowego - 12.09.2023
Konferencja prasowa dotycząca przebudowy czechowickiego węzła kolejowego - 12.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


O dobrej współpracy samorządu z rządem mówił także wspomniany burmistrz Marian Błachut. - Dla mnie ta współpraca jest sprawą oczywistą i wręcz niezbędną. Z resztą sam minister Puda powiedział, że tutaj współpraca samorządu z instytucjami rządowymi i państwowymi jest jak najbardziej wskazana i właściwa. Bez współpracy nie moglibyśmy zrealizować inwestycji ważnych dla mieszkańców. Dla mnie była to sprawa, która nie wymagała większego zastanowienia, ale działania. Efekty już dzisiaj widać i z tego się bardzo cieszę - powiedział samorządowiec.

Oprócz ministra Pudy oraz burmistrza Błachuta w konferencji prasowej wzięli udział m.in. pierwszy wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, zastępcy burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek oraz Paweł Mrowiec, a także radny Wojciech Leśny.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego trwa od końca 2019 roku, a jej koszt to 1,4 mld złotych. W jej ramach przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono elementy trakcji kolejowej oraz tory. Ponadto wybudowano przejścia pod torami, które zwiększyły bezpieczeństwo podróżnych.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj