Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2023
  • 28 września 2023
  • wyświetleń: 9737

OSP Lipowiec zostało upolitycznione przez PiS? "Miara się przebrała"

W sobotę 23 września do Czechowic-Dziedzic przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Szef rząd zjawił się w naszym mieście z niezapowiedzianą wizytą w OSP Lipowiec. Po tym wydarzeniu słowa protestu "przeciwko wykorzystywaniu straży pożarnej do celów politycznych" wygłosił Cezary Czapiga, kandydat do Senatu z list Konfederacji, a także mieszkaniec tej części miasta.

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości w OSP Lipowiec - 23.09.2023
Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości w OSP Lipowiec - 23.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, w sobotę 23 września z wizytą w województwie śląskim przebywał premier Mateusz Morawiecki, który jest równocześnie "jedynką" katowickiej listy PiS w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Szef rządu przyjechał również z niezapowiedzianą wizytą do Czechowic-Dziedzic - po spotkaniu z seniorami w Bielsku-Białej, które było zapowiedziane w piątek późnym wieczorem na stronach Centrum Informacyjnego Rządu.

Premier uczestniczył w uroczystości poświęcenia i przekazania wozu strażackiego OSP Lipowiec. Przyjechał do Czechowic-Dziedzic już w trakcie wydarzenia, tuż po odśpiewaniu hymnu i wręczeniu pierwszych odznaczeń. O wizycie Morawieckiego osoby biorące udział w przekazaniu pojazdu dowiedziały się od prezesa jednostki, Pawła Wróbla.

Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości w OSP Lipowiec - 23.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


Razem z premierem Morawieckim na miejsce przybyli także minister Grzegorz Puda i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, a także europoseł Izabela Kloc. Wcześniej pod strażnicą przy ulicy Zamkowej byli obecni m.in. poseł Przemysław Drabek, burmistrz Marian Błachut, zastępca przewodniczącego czechowickiej Rady Miejskiej Bartłomiej Fajfer, a także radni Wojciech Leśny i Radosław Hudziec.

Po wydarzeniu pojawiły się głosy sprzeciwu wobec wizyty premiera w OSP Lipowiec mówiące o tym, że jednostka została wykorzystana w wiecu politycznym. Na ten temat wypowiedział się między innymi Cezary Czapiga, kandydat do Senatu z list Konfederacji w naszym okręgu, który jest zarazem mieszkańcem Lipowca. Nagranie pojawiło się w niedzielę w mediach społecznościowych.

Loading...


- 23 września w sobotę premier Mateusz Morawiecki kandydujący z pierwszego miejsca do sejmu w Katowicach przyjechał na Śląsk. W ramach prowadzonej kampanii wyborczej odwiedził: Knurów, Imielin, Bielsko-Biała, Racibórz i Zabrze. Znalazł też czas by przyjechać do Czechowic-Dziedzic na uroczystości w OSP Lipowiec. Nie byłoby nic złego w tym, gdyby nie trwała właśnie kampania wyborcza, a objazd miejscowości Śląska był trasą kampanijną PiS. W związku z zaistniałą sytuacją wystosowałem oświadczenie - powiedział czechowiczanin.

- Miara się przebrała. Od kilku lat obserwuję jak nasza Ochotnicza Straż Pożarna na Lipowcu w Czechowicach-Dziedzicach jest wykorzystywana politycznie przez działaczy PiS. Wczoraj nasza OSP została bezpośrednio wplątana w kampanię wyborczą tejże partii. Służba Ochotniczej Straży Pożarnej jest służbą zaufania publicznego i powinna być apolityczna. Dlatego jako kandydat do Senatu jak również oczywiście mieszkaniec Lipowca stanowczo protestuję przeciwko wykorzystywaniu straży pożarnej do celów politycznych. Mówię stanowcze dość! - czytamy w oświadczeniu Cezarego Czapigi.

O komentarz do słów kandydata Konfederacji do Senatu portal czecho.pl poprosił radnego Wojciecha Leśnego, który zasiada w czechowickiej Radzie Miejskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a także był obecny na sobotnich uroczystościach.

- Po pierwsze chciałbym wyrazić radość z faktu, że premier Mateusz Morawiecki odwiedził nasze miasto. Nie jest to wyłącznie moja opinia i chętnie posłużę się cytatem z przemówienia burmistrza Błachuta, który podkreślił, że jest to pierwsza taka wizyta w wolnej Polsce w Czechowicach-Dziedzicach od czasu, gdy jeszcze do Dziedzic zawitał premier Ignacy Paderewski - stwierdził radny Leśny.

- Była to jednak wizyta spontaniczna, przy okazji innych aktywności pana premiera. To minister Grzegorz Puda, który tego dnia towarzyszył premierowi zaprosił go do uczestnictwa przy już od dawna zaplanowanej uroczystości przekazania wozu dla druhów z OSP Lipowiec. Dziwią mnie głosy krytyczne, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w kontekście bezpieczeństwa. Od początku wspieramy druhów ochotników, czego wyrazem są kolejne przekazania wozów dla poszczególnych OSP, czy ich wyposażenia. Nie przypominam sobie szczególnych zasług kandydata na senatora pana Cezarego Czapigi pod tym względem. Dlatego zachęcałbym bardziej do zaangażowania się na rzecz społeczności lokalnej. Mniej krytyki, więcej pracy, panie kandydacie! - dodał radny Wojciech Leśny.

Więcej o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Czechowicach-Dziedzicach portal czecho.pl pisał w artykule "Mateusz Morawiecki w Czechowicach-Dziedzicach. Premier na uroczystości w OSP Lipowiec".
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ochotnicza Straż Pożarna Lipowiec" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ochotnicza Straż Pożarna Lipowiec

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ochotnicza Straż Pożarna Lipowiec" podaj