Reklama

Wiadomości

  • 10 listopada 2023
  • wyświetleń: 2392

[FOTO] Działacze PCK z Czechowic-Dziedzic i Kaniowa odznaczeni Krzyżami Zasługi RP

Na wniosek wojewody śląskiego "Za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za krzewienie idei czerwonokrzyskiej" prezydent RP Andrzej Duda odznaczył 19 zasłużonych działaczy Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK Krzyżami Zasługi RP. Wśród nich znaleźli się Henryk Stokłosa z Czechowic-Dziedzic oraz Jerzy Zużałek z Kaniowa.

Uroczystość w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 9.11.2023 · fot. Adam Porwoł


Uroczystość odbyła się w czwartek 9 listopada w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach . Uczestniczyli w niej honorowi krwiodawcy, ratownicy PCK oraz wolontariusze, a także Adam Porwoł, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK i Bogdan Ogrocki, dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK. Odznaczenia wręczył wicewojewoda śląski Roman Magdziarz.

Wśród odznaczonych znalazło się trzech członków Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej, w tym były pracownik PG Silesia, długoletni przewodniczący NSZZ "Solidarność’ 80", a po połączeniu z ZZ "KADRA", członek ZZ "KADRA", obecnie prowadzący biuro i obsługujący członków związku mieszkaniec Kaniowa, Jerzy Zużałek, który odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi RP. Jerzy Zużałek jest założycielem i od momentu założenia prezesem Klubu HDK PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina, współpracuje również z Klubem HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach.

Jest honorowym krwiodawcą, który oddał honorowo ponad 45 litrów krwi, ponadto działaczem społecznym: prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom "Z Sercem na Dłoni", wiceprezesem UKS Set Kaniów, skarbnikiem i sekretarzem Stowarzyszenia Wędkarskiego "Kaniowski Karp Królewski", sekretarzem Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie, każdego roku powołuje i przewodniczy mu Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażuje w tym celu do pomocy 40 wolontariuszy, był i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć w gminie Bestwina. W 2021 roku nominowany był do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina, jest aktywnym działaczem i promotorem sportu oraz kultury. W styczniu bieżącego roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Srebrnym Krzyżem Zasługi RP został odznaczony Henryk Stokłosa, mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, który jest członkiem PCK od 1996 roku, a także był członkiem Grupy Ratownictwa Drogowego w Bielsku-Białej, w chwili obecnej czechowickiej GR PCK. Od 2001 roku jest instruktorem Pierwszej Pomocy na podstawie certyfikatu wydanego przez ZG PCK. W latach 2006-2014 był członkiem Krajowego Zespołu Koordynacyjnego d/s Ratownictwa przy ZG PCK. Od 20016 r. jest członkiem Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej, a od 2020 r.oku pełni funkcję wiceprezesa tego Zarządu.

Pan Henryk był współorganizatorem Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Bytomiu, w 2020 roku, po wybuchu pandemii koronawirusa, aktywnie zaangażował się w rozprowadzanie środków ochrony osobistej, między innymi maseczek ochronnych osobom potrzebującym na terenie miasta i gminy Czechowice-Dziedzic, także powiatu bielskiego. Ponadto osobiście roznosił paczki z żywnością do miejsca zamieszkania osobom przebywającym na kwarantannie w Czechowicach-Dziedzicach. W 2022 roku po napaści Rosji na Ukrainę natychmiast włączył się w organizację i pomoc uchodźcom z Ukrainy poprzez prowadzenie zbiórek żywności i środków pieniężnych na terenie całego województwa śląskiego.

Co roku prowadzi szkolenia dla młodzieży szkolnej, pracowników firm i zakładów na terenie powiatu bielskiego, a także pokojowego patrolu WOŚP oraz w dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
W latach 2018-2022 organizował kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla ratowników Grup Ratownictwa PCK, ponadto organizuje zawody PP dla młodzieży szkolnej z terenu miasta i gminy Czechowice Dziedzice oraz etapu rejonowego Mistrzostw PP w Bielsku-Białej.

Na Mistrzostwach PP etapów rejonowych, okręgowych i centralnych jest sędzią tych zawodów. Czynnie uczestniczy w działalności Grupy Ratownictwa PCK Czechowice-Dziedzice, gdzie zawsze służy swoją pomocą i radą. Aktywnie współpracuje z PSP, GOPR, OSP i Policją w trakcie różnego rodzaju działań i zabezpieczeń.
Od 2003 roku jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie bezpłatnie szkoli druhów strażaków z zasad pierwszej pomocy.

Działania Henryka Stokłosy w głównej mierze są ukierunkowane na niesieniu pomocy osobom poszkodowanym i potrzebującym, a także na edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.