Wiadomości

  • 28 listopada 2023
  • wyświetleń: 6163

Bestwina: jest nowy komunikat sanepidu. Gmina jest zaopatrywana w wodę przez AQUA S.A.

W poniedziałek 27 listopada pojawił się kolejny komunikat w sprawie przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w sieci wodociągowej na terenie gminy Bestwina. Podczas spotkania wiejskiego w Bestwince, które odbyło się w piątek 24 listopada, wójt Artur Beniowski poinformował, że obecnie cała gmina jest zaopatrywana w wodę z przedsiębiorstwa AQUA S.A. w Bielsku-Białej.

kran
Bestwina: jest nowy komunikat sanepidu. Gmina jest zaopatrywana w wodę przez AQUA S.A. - zdj. ilustracyjne · fot. pixabay.com


Komunikat sanepidu z poniedziałku 27 listopadaW poniedziałek 27 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych w środę 22 listopada, nadal stwierdzono przekroczenie zalecanej wartości wskaźnika określanego jako ogólna liczba mikroorganizmów, natomiast w próbkach wody pobranych w czwartek 23 listopada, wartości w/w wskaźnika nie zostały przekroczone.

Z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów bielski PPIS w dalszym ciągu zaleca przegotowanie wody (minimum przez 2 minuty i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania) przed jej użyciem, do celów takich jak: spożywanie, kąpiel noworodków i osób z osłabioną odpornością, mycie zębów, mycie owoców i warzyw spożywanych na surowo, mycie naczyń.

Następny komunikat zostanie wydany po uzyskaniu kolejnych wyników badań laboratoryjnych.

O wodzie w gminie Bestwina na spotkaniu wiejskim w BestwinceSpotkanie wiejskie w Bestwince - 24.11.2023 · fot. UG Bestwina


Temat jakości wody pitnej w gminie Bestwina został poruszony na spotkaniu wiejskim w Bestwince, które odbyło się w piątek 24 listopada. Wójt Artur Beniowski zaznaczył, że problem praktycznie ominął mieszkańców sołectwa Bestwinka, gdyż po pierwsze sołectwo prawie w całości jest zaopatrywane w wodę rurami z tworzyw PE, a po drugie, leży ono bardzo blisko stacji uzdatniania.

W relacji zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Gminy w Bestwinie możemy przeczytać, że "wszystkie przeprowadzone badania wykazały w Bestwince prawidłowe wartości mikroorganizmów. Nie znaczy to, że problem nie istnieje; wójt powtórzył, że przestaje być wydolne gminne ujęcie wody".

Podczas spotkania podano także informację, że na dzień dzisiejszy cała gmina jest zasilana wodą z przedsiębiorstwa AQUA S.A. w Bielsku-Białej i należy się przygotować na to, by w przyszłości przejść na takie rozwiązanie już na stałe. - Inwestycja w zmianę uzdatniania wody na naszym ujęciu mogłaby być bardzo kosztowna - dodano.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.