Wiadomości

  • 29 listopada 2023
  • 30 listopada 2023
  • wyświetleń: 2318

Gmina Czechowice-Dziedzice ma nowy pomnik przyrody. Drzewo zostało objęte specjalną ochroną

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia kolejnego pomnika przyrody na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Tym razem taki status otrzymał buk zwyczajny rosnący na terenie Lasu Podraj w rejonie ulicy Zaplecze.

Gmina Czechowice-Dziedzice ma nowy pomnik przyrody. Drzewo zostało  objęte specjalną ochroną
Gmina Czechowice-Dziedzice ma nowy pomnik przyrody. Drzewo zostało objęte specjalną ochroną · fot. UM Czechowie-Dziedzice


Buk zwyczajny - nowy pomnik przyrody - rośnie na terenie leśnym stanowiącym własność Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bielsko i należy do obiektów wyróżniających się spośród drzew tego samego gatunku występujących na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice osiągniętymi rozmiarami oraz szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Obwód drzewa na wysokości 1,3 metra wynosi 420 centymetrów.

Po ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody niemożliwe stanie się wykonywanie w jego otoczeniu jakichkolwiek prac ziemnych, trwale przekształcających rzeźbę terenu oraz uszkadzanie i zanieczyszczanie gleby, mogące spowodować zaburzenie stosunków wodnych oraz negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny lub doprowadzić nawet do obumarcia drzewa.

Przeprowadzone oględziny drzewa w terenie wykazały, iż buk cechuje się ogólnie dobrym stanem zdrowotnym. Objęcie drzewa ochroną prawną i otoczenie go opieką poprzez systematyczną pielęgnację oraz wprowadzenie wyżej wymienionych ograniczeń pozwoli na zachowanie drzewa dla przyszłych pokoleń. Projekt przygotowanej w tej sprawie uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.