Wiadomości

  • 22 stycznia 2024
  • 28 stycznia 2024
  • wyświetleń: 12861

[FOTO] Cenna kamienica z centrum Czechowic-Dziedzic wpisana do rejestru zabytków

Nowy wpis do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego z Czechowic-Dziedzic. Znalazły się w nim elementy kamienicy Krzysztoforskich znajdującej się przy ulicy Niepodległości 2 i 2a - to centrum naszego miasta.

Kamienica przy ulicy Niepodległości 2 i 2a - 22.01.2024 · fot. mp / czecho.pl


Wpisu dokonano 8 grudnia 2023 roku, a decyzja stała się ostateczna tuż przed końcem roku - 28 grudnia. W rejestrze zabytków znalazły się bryła wraz z dachem i elewacje kamienicy usługowo-mieszkalnej przy ul. Niepodległości 2 i 2a w Czechowicach-Dziedzicach, wraz z wewnętrznymi częściami wspólnymi - sienią wejściową (korytarzem na parterze) i klatką schodową.

Ochrona nie obejmuje wnętrz poszczególnych lokali mieszkalnych i usługowych. Obiekt przy ulicy Niepodległości 2 i 2a, powstały w 1906 roku, znajduje się już w Gminnej Ewidencji Zabytków. W przeszłości znajdowała się tam restauracja i Fabryka wódek i likierów L.K.D. Leon Krzysztoforski i Spółka.

Kamienica Krzysztoforskich na starych pocztówkach i fotografiach · fot. www.szlak.czechowice-dziedzice.pl


- Kamienica przy ul. Niepodległości 2 i 2a w Czechowicach-Dziedzicach to dzieło, które jest niezwykle ważne dla miejscowości i regionu, ze względu na swoją wartość architektoniczną, a także historyczną. Walor artystyczny wynika ze scharakteryzowanej powyżej formy architektonicznej obiektu, będącego cennym przykładem ówczesnego budownictwa mieszkaniowego - możemy przeczytać w uzasadnieniu do decyzji o wpisaniu obiektu do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego.

- Wpis do rejestru zabytków omawianego obiektu jest uzasadniony potrzebą ochrony wyjątkowej i unikatowej architektury. W świetle materiałów stwierdzono, że kamienica mieszkalno-usługowa jest wkomponowana w historyczną zabudowę centrum miasta. Stanowi interesujący przykład architektury oraz jest świadectwem istotnej dla historii miasta fazy rozwoju budowlanego i z tego względu jego zachowanie oraz ochrona leży w interesie społeczeństwa i kultury regionu w skali gminy i powiatu. Podstawowym wyznacznikiem ochrony konserwatorskiej jest uszanowanie i zachowanie zabytkowej, autentycznej substancji obiektu, wynikającej z zamierzonej koncepcji architektoniczne] i artystycznej projektanta - dodaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.