Wiadomości

  • 4 lutego 2024
  • 5 lutego 2024
  • wyświetleń: 3980

[FOTO] Rozpoczął się remont Pawilonu Wrzos w goczałkowickim Uzdrowisku

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój czekają kolejne zmiany. Po oddaniu do użytku Inhalatorium wraz z Eko-zakątkiem oraz wyremontowanej Starej Pijalni przyszedł czas na modernizację Pawilonu Wrzos.

Rozpoczął się remont Pawilonu Wrzos w goczałkowickim Uzdrowisku - 30.01.2024 · fot. pless.pl


O planach remontu tego obiektu pisaliśmy w listopadzie w artykule Modernizacje, budowa szpitala, borowinarium i saunarium. Uzdrowisko czekają duże zmiany. Prace rozpoczęły się 22 stycznia tego roku, zaś ich zakończenie przewidziano na 12 maja 2025 roku. Wykonawcą jest firma Konior Budownictwo-Remonty-Konserwacja Sp. z o.o. oraz "Maliborski" Ciesielstwo-Handel Drewnem.

Rozpoczął się remont Pawilonu Wrzos w goczałkowickim Uzdrowisku - 30.01.2024
Rozpoczął się remont Pawilonu Wrzos w goczałkowickim Uzdrowisku - 30.01.2024 · fot. pless.pl


Remont Pawilonu Wrzos to duże przedsięwzięcie, ponieważ chodzi o jego pełną rewitalizację. - Chcemy przywrócić pierwotny wygląd tego obiektu, co będzie wiązało się przede wszystkim ze zmianą funkcji. W ujęciu historycznym był to pawilon kąpielowy, dawny Kurhotel. Na fotografiach z tamtego okresu wyraźnie widać, że w miejscu aktualnego muzeum były podcienie z funkcją kawiarnianą i taką funkcję chcemy przywrócić - mówił w rozmowie z naszym portalem Jarosław Wieszołek, Prezes Zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o.

Przywracając pierwotną formę tego obiektu, po prawej stronie od głównego wejścia będzie kawiarnia, która będzie prowadzona w ramach struktury organizacyjnej Uzdrowiska, z opcją tarasową. Natomiast lewa strona to pełna rewitalizacja sali koncertowej. - Kiedyś Uzdrowisko Goczałkowice posiadało własną orkiestrę uzdrowiskową i odbywały się 3 koncerty dziennie. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy do tego modelu wrócili - zauważa Jarosław Wieszołek i dodaje: - Chcemy, żeby ta sala koncertowa była salą wielofunkcyjną, multi-funkcyjną, żeby poza funkcją kulturalną była również funkcja konferencyjna. Zwiększyłoby to niewątpliwie atrakcyjność Goczałkowic, liczbę osób odwiedzających Goczałkowice, czyli wchodzi to w element przyjętego programu restrukturyzacji zatwierdzonego przez właściciela, stąd środki, które przeznaczane są na ten cel.

Pawilon Wrzos, podobnie jak Stara Pijalnia, zostanie wyremontowany ze środków pochodzących z budżetu województwa śląskiego.

Dawny Hotel Prezydent w Goczałkowicach-Zdroju - 30.10.2023
Dawny Hotel Prezydent w Goczałkowicach-Zdroju - 30.10.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


W trakcie ubiegłorocznej rozmowy z naszym portalem, prezes Zarządu zapowiedział, że Spółka prowadząca Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju gotowa jest także na modernizację dawnego Hotelu Prezydent. Tutaj nie ma rewolucji - funkcja zostanie zachowana: restauracja zdrojowa prowadzona przez Uzdrowisko oraz część administracyjna.

Uzupełnieniem rewitalizacji tych obiektów zabytkowych będzie modernizacja przestrzeni publicznej pomiędzy nimi. Spółka chce wprowadzić nowe oświetlenie, nową zieleń, dokonać modernizacji dotychczasowej roślinności. Ponadto planowana jest pełna wymiana nawierzchni - uzyskano uzgodnienie konserwatorskie w tym zakresie.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.