Wiadomości

  • 2 lutego 2024
  • 5 lutego 2024
  • wyświetleń: 15627

Nasza gmina z najdroższą wodą w województwie. Jest decyzja radnych o dopłacie do ceny taryfowej

Gmina Czechowice-Dziedzice ma najwyższą cenę taryfową wody w województwie śląskim - tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Wody Polskie, na którą powołuje się telewizja TVS. Mamy jednak także dobrą wiadomość - czechowiccy radni po raz kolejny zadecydowali o dopłacie dla klientów indywidualnych i wspólnot.

woda, kran, zlew, pwik, pim,
Dopłaty do taryfowej ceny zaopatrzenia w wodę. Jest decyzja Rady Miejskiej · fot. Pixabay


Czechowice-Dziedzice na szczycie listyJak poinformowała telewizja TVS w materiale "Najdroższa woda w Polsce jest w woj. śląskim", Czechowice-Dziedzice znalazły się na szczycie listy miast województwa śląskiego z najdroższą ceną wody.

Skąd to wynika? W wypowiedzi zastępcy burmistrza Czechowic-Dziedzic Pawła Mrowca, którą cytuje telewizja TVS, możemy dowiedzieć się, że "wynika to z uwarunkowań danej gminy".

- Skąd ta woda jest dostarczana, my nie jesteśmy producentem wody, tylko tę wodę kupujemy od spółki Aqua. Po pierwsze koszty zakupu tej wody. I po drugie uwarunkowania funkcjonujące z tego, że byliśmy wcześniej obsługiwani przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach. No i te uwarunkowania historyczne też mają wpływ... - powiedział zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Jest uchwała w sprawie dopłaty do ceny taryfowejPodczas styczniowej sesji Rady Miejskiej jej członkowie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia dopłaty do ceny taryfowej dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla PWiK. To kolejna tego typu decyzja czechowickich radnych podjęta na przestrzeni ostatnich lat.

Dzięki uchwale ustalono dopłatę do ceny taryfowej za zaopatrzenie w wodę dla klientów indywidualnych i wspólnot na okres od 1 lutego do 31 grudnia 2024 roku w wysokości 0,45 zł do 1 m3 dostarczanej wody. Będzie obowiązywać do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w wysokości 437 500 zł - pochodzą one z budżetu gminy.

Loading...


Jak czytamy w projekcie uchwały, pozwoli ona na zniwelowanie dla odbiorców usług znacznego wzrostu cen wody za 1m³ dostarczanej wody. PWiK podaje z kolei, że "dopłata spowoduje utrzymanie ceny wody na poziomie 9,46 zł/m3 do 26 maja 2024 roku, a także na poziomie 9,85 zł/m3 do 31 grudnia 2024 roku".

- Dopłata będzie przekazywana na rachunek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, które jest zobowiązane stosować dopłatę w rozliczeniu z odbiorcami, co w efekcie spowoduje obniżenie opłat ponoszonych przez odbiorców usług - dodają autorzy dokumentu.

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej czechowiccy radni podjęli także uchwałę w sprawie ustalenia dopłaty do ceny taryfowej dla zbiorowego odprowadzania ścieków dla Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej Spółka w Czechowicach-Dziedzicach, jednak nie została ona podjęta jednogłośnie. Do tego tematu wrócimy w kolejnym artykule.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.