Wiadomości

  • 18 lutego 2024
  • 25 lutego 2024
  • wyświetleń: 3366

Widowisko "Charytatywnie dla Adasia" w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach

Za nami:

Iluzjonista Rafał Mulka oraz multiinstrumentalista Jacenty Ignatowicz - półfinaliści programu "Mam Talent" -wystąpią podczas widowiska "Charytatywnie dla Adasia", które odbędzie się w niedzielę 25 lutego w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach.

Widowiska "Charytatywnie dla Adasia" w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach
Adaś Gabzdyl · fot. Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa"


Wydarzenie charytatywne, w czasie którego zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację dotkniętego chorobą genetyczną 8-latka z Ligoty, organizuje Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa - to kolejna tego typu inicjatywa tej organizacji. Pomysłodawcą i donatorem imprezy jest radny miejski Jerzy Bożek.

Adaś Gabzdyl urodził się w 2015 roku. Rodzice chłopca - Agnieszka i Piotr - zauważyli, że syn nie rozwija się tak jak rówieśnicy. U chłopca zdiagnozowano Zespół Klinefeltera z aberracją genu i dodatkowym chromosomem X, co skutkuje opóźnieniem psychoruchowym w stopniu znacznym. Objawy u Adasia różnią się w zależności od etapu jego rozwoju. Obecnie powodują zaburzenia koordynacji ruchowej.

Chłopiec dopiero w wieku 4 lat zaczął samodzielnie siadać, a dzięki intensywnej rehabilitacji zaczął chodzić wieku 4,5 roku. Osłabienie mięśni spowodowało jednak nieprawidłowy chłód. W stopach stwierdzono skrócenie ścięgna Achillesa. Wymagana jest dalsza, intensywna rehabilitacja, w tym terapia ręki, ogólna terapia ruchowa i wspomagania rozwoju społecznego.

Adaś dodatkowo choruje na astmę, do wiąże się z często nawracającymi infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych, wynikiem czego jest przerost prawej komory serca. W lutym 2023 roku - czyli przed rokiem - u chłopca pojawiły się ostre napady padaczkowe, których opanowanie jest niezbędne, aby dziecko nie utraciło wypracowanych z trudem, intensywną rehabilitacją, umiejętności.

Rodzice chłopca zaczęli szukać pomocy również wśród rodziców innych dzieci o podobnym problemach. Tak trafili na Mitoterapię dr Kucera. Zdecydowali się na tą terapię, ponieważ uderza w mutację DNA komórek, dotleniając je - a to w przypadku padaczki jest kluczowe.

Obecna terapia okazała się sukcesem - ataki padaczkowe zmniejszyły się. Adasiowi coraz częściej wyrywają się pojedyncze słowa... Teraz jego rodzice walczą o to, by Adaś zaczął się komunikować z otoczeniem, by nadal rosła jego sprawność ruchowa, by w przyszłości nie był tak bardzo uzależniony od pomocy innych.

Adaś stale znajduje się pod opieką poradni genetycznej - właśnie zbierane są pieniądze na ważne dla dalszego procesu leczenia i rehabilitacji, nierefundowane badanie genetyczne, pod opieką: neurologa, kardiologa, logopedy, psychologa i endokrynologa. Ważna jest dalsza, stała rehabilitacja. Dlatego rodzice Adasia - Agnieszka i Piotr Gabzdyl - dziękują za okazane wsparcie, za każdą przekazaną złotówkę.

Widowisko pod tytułem "Charytatywnie dla Adasia" rozpocznie się o godzinie 16.00. Na scenie Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach wystąpi najpierw Rafał Mulka - iluzjonista, który zabierze widzów do magicznego świata iluzji. Po jego występie planowana jest licytacja cennych przedmiotów. Następnie na scenie pojawi się Jacenty Ignatowicz - multiinstrumentalista, gawędziarz i folklorysta.

W trakcie imprezy prowadzona będzie również zbiórka pieniędzy do puszek. Środki pochodzące z licytacji i zbiórki w całości przekazane zostaną na potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją Adasia. Jak zawsze będzie się liczył każdy grosz, każda złożona z potrzeby serca kwota...

Wstęp wolny.

dla adasia

mp / czecho.pl

źródło: Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.