Wiadomości

  • 12 lutego 2024
  • 18 lutego 2024
  • wyświetleń: 7942

Powrócił temat uciążliwości przy ul. Komorowickiej. "Nie sposób oddać wszystkich emocji"

Do czechowickiej Rady Miejskiej trafiła petycja dotycząca uciążliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa "Sanit-Trans" przy ul. Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach. Jak napisały w niej osoby mieszkające przy zakładzie, jego funkcjonowanie związane jest z licznymi uciążliwościami, które w znaczący sposób negatywnie wpływają na ich życie. Pojawiła się odpowiedź na petycję, temat został także omówiony na sesji RM.

Powraca temat uciążliwości przy ul. Komorowickiej. "Nie sposób oddać wszystkich ich emocji"
Powrócił temat uciążliwości przy ul. Komorowickiej. "Nie sposób oddać wszystkich emocji" · fot. Google Maps


Petycję do Rady Miejskiej skierowali mieszkańcy ulic Komorowickiej, Rolnej i Junackiej, którzy zawnioskowali o podjęcie działań dążących do zniwelowania negatywnych skutków działalności firmy Sanit-Trans.

- Przywołany obszar to połączenie funkcji mieszkalnych (domy jednorodzinne) z funkcjami przemysłowymi. Funkcje te przenikają się od dziesięcioleci i jesteśmy przyzwyczajeni do takiego sąsiedztwa. Mimo funkcjonowania na tym terenie od lat wielu dużych przedsiębiorstw, które obsługiwane są przez ciężki sprzęt (m.in. betoniarnia) ich działalność nigdy nie oddziaływała negatywnie na otoczenie w taki sposób jak dzieje się to w przypadku działalności "Sanit-Trans" - napisali czechowiczanie.

- Notoryczny hałas, odrzucający fetor, ciągły ruch samochodowy, prowadzenie działalności poza obszarem do tego zaśmiecanie okolicy i dróg dojazdowych, zapylenie to niestety nasza codzienność. Eskalowaniem powyższych negatywnych zjawisk jest również fakt, iż przedsiębiorca prowadzi działalność również nocą jak i w dni wolne od pracy, a także dni świąteczne. Przywołane uciążliwości nie powinny wychodzić poza obszar nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza - dodali mieszkańcy południowej części Czechowic-Dziedzic.

Ponadto dodali, że w korespondencji nie sposób oddać wszystkich ich emocji związanych z tak negatywnym oddziaływaniem działalności przedsiębiorstwa.

- Jakość życia i spokój zamieszkiwania we własnym domu zostały nam odebrane. Zmęczeni jesteśmy ciągłym monitowaniem nieprawidłowości czy też rozmowami z instytucjami (m.in. Urząd Miejski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Straż Miejska), które w żaden sposób nie wpływają na poprawę sytuacji. Podobnie również z próbami rozmów podejmowanymi z właścicielami firmy - zwracają uwagę czechowiczanie.

W związku z powyższym mieszańcy ulic Komorowickiej, Rolnej i Junackiej złożyli do Rady Miejskiej wniosek o podjęcie analizy prowadzenia działalności firmy "Sanit-Trans" przy ul. Komorowickiej w oparciu o obowiązujące przepisy oraz zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami. Ponadto domagają się pozyskania informacji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o przeprowadzonych kontrolach oraz o kontrolach przeprowadzonych przez Urząd Miejski.

Czechowiczanie zwrócili się także z wnioskiem o analizę korespondencji prowadzonej pomiędzy mieszkańcami a Urzędem Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach w temacie działalności przy ul. Komorowickiej firmy "Sanit-Trans"; pozyskanie informacji odnośnie terminu i zakresu skomunikowania terenu przemysłowego przy ul. Komorowickiej od strony ul. Orzeszkowej oraz zamknięcia ruchu samochodowego dla tych terenów od strony ul. Junackiej.

Poza tym zawnioskowali o podjęcie przez Radę Miejską działań związanych z pilnym powołaniem zespołu lub komisji, w skład którego wejdą przedstawiciele Rady Miejskiej, burmistrza, mieszkańców oraz firmy "Sanit-Trans", a którego rolą będzie wypracowanie funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i akceptowalny przez wszystkie strony.

- Liczymy, że podjęcie przez Radę Miejską wnioskowanych zagadnień wpłynie pozytywnie na rozwiązanie problematyki związanej z uciążliwą działalnością firmy "Sanit-Trans". Natomiast podjęcie prac przez wnioskowany zespół/komisję pozwoli na wypracowanie takich zasad "dobrego sąsiedztwa" jak ma to miejsce w przypadku innych przedsiębiorców zlokalizowanych na tym obszarze - podsumowali mieszańcy ulic Komorowickiej, Rolnej i Junackiej.

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej jej członkowie podjęli uchwałę mówiącą o tym, że petycja zasługuje na uwzględnienie z powodów zawartych w uzasadnieniu. Jak ono brzmi? Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Uzasadnienie do uchwały Rady Miejskiej z 23 stycznia



Do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęła petycja w przedmiocie uciążliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa "Sanit-Trans" przy ul. Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Zgodnie z art. 18 b ustawy o samorządzie gminnym Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach na sesji w dniu 19 grudnia 2023 roku skierowała powyższą petycję do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu jej rozpatrzenia i zaproponowania sposobu jej załatwienia.

Po analizie petycji komisja stwierdziła, co następuje:

Mieszkańcy ul. Komorowickiej, Rolnej i Junackiej zwrócili się do Rady Miejskiej o analizę działalności gospodarczej prowadzonej przy ul. Komorowickiej w oparciu o obowiązujące przepisy oraz zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami, analizę dotychczasowej korespondencji prowadzonej w tym temacie, pozyskanie informacji o przeprowadzonych kontrolach firmy oraz o powołanie w tym celu komisji z udziałem m.in. przedstawicieli Rady Miejskiej, której rolą będzie zapewnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa zgodnie z obowiązującymi przepisami i w sposób akceptowalny przez wszystkie strony.

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć także zainteresowani mieszkańcy.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, mając na uwadze ważność problemu, uważa za zasadne powołanie komisji, której zadaniem będzie dokonanie analizy działań podjętych i możliwych do podjęcia przez Gminę celem zmniejszenia uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną w rejonie ul. Komorowickiej. Komisja w ramach swoich zadań będzie mogła pozyskać stosowne informacje i dokumenty oraz poddać je analizie, w szczególności korespondencję i wyniki kontroli będące w posiadaniu tutejszego Urzędu.

Wypracowane ustalenia komisji powinny pomóc w rozwiązaniu problemu uciążliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa "Sanit-Trans" przy ul. Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach.
W związku z tym, Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach stwierdza, że petycja w przedmiocie "uciążliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa "Sanit-Trans" przy ul. Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach" zasługuje na uwzględnienie.


Temat petycji pojawił się podczas dyskusji przeprowadzonej podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej - jej nagranie można obejrzeć TUTAJ - od około 1 godziny i 11 minuty nagrania.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji poinformował, że na posiedzeniu Komisja spotkała się z mieszkańcami oraz z przedstawicielami firmy Sanit-Trans i, jak zwrócił uwagę, dyskusja była burzliwa, ale owocna. Temat jest poruszany

Spotkanie odbyło się 16 stycznia. Podczas niego przewodniczący Hudziec stwierdził, że temat uciążliwości związanych z zabrudzeniem terenu, nadmiernym hałasem i przejazdem samochodów ciężarowych pojawia się do kilku lat i jest poruszany na każdym zabraniu mieszkańców Osiedla "Południe".

- Uciążliwość związana z transportem odpadów do zakładu zostanie rozwiązana po wybudowaniu nowego odcinka ul. Komorowickiej do ul. Orzeszkowej. Natomiast pozostałe uciążliwości dla mieszkańców należy rozwiązać zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Hałas z instalacji powinien zostać ograniczony do dni powszednich, poza godzinami nocnymi - dodał samorządowiec.

To nie pierwszy temat związany z uciążliwościami związanymi z działalnością firm przy ulicy Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach - portal czecho.pl pisał już o nich w 2021 roku w artykule "Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych". Poniżej fotogaleria, którą zamieściliśmy we wspomnianym artykule.

Mieszkańcy ul. Komorowickiej mają dość pyłu z obiektów przemysłowych - 15.07.2021 · fot. Nadesłane przez czytelnika / Piotr


Wtedy do naszej redakcji zgłosił się pan Piotr, który poinformował nas o uciążliwościach związanych z zapyleniem oraz dużym ruchem samochodów ciężarowych, jeżdżących przez wspomnianą ulicę. Sprawą także zajęli się czechowiccy radni zasiadający w Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.