Wiadomości
- 1 kwietnia 2024
- wyświetleń: 2563
[FOTO] Czechowickie zające w obiektywie. Dlaczego te zwierzęta to jeden z symboli Wielkanocy?
Zając, czyli w języku łacińskim "Lepus", to jeden ze świeckich symboli Wielkanocy. Między innymi na Śląsku to właśnie zając wielkanocny przynosi dzieciom prezenty. Zdjęciami tych ssaków podzielił się z nami Wojciech Kaprzyk z profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic".
Dlaczego zając jest jednym ze świeckich symboli świąt wielkanocnych? Wyjaśnia to Elżbieta Wrzała z portalu Aleteia w artykule "Dlaczego baranek, jajko i zając? Odkryj religijną treść wielkanocnych symboli".
Fragment artykułu "Dlaczego baranek, jajko i zając? Odkryj religijną treść wielkanocnych symboli"
Zając w wielu kulturach jest symbolem nieśmiertelności, odradzania się przyrody i zwierzęcej płodności. Ponieważ jest zwierzęciem bardzo płochliwym, w starożytnej sztuce chrześcijańskiej zając wyobrażał uciekający czas, wskazywał na niepewność i ulotność ludzkiego życia, które śpiesznie podąża do wieczności.
Zając jest także symbolem lęku i czujności. Przysłowie mówi, że "zając śpi z otwartymi oczami". Dlatego już dla pierwszych chrześcijan stał się znakiem czujności i żywego oczekiwania na przyjście Pana.
Symbol zająca odnosił się także do chrześcijan, którzy dopiero niedawno przyjęli chrzest. Św. Augustyn porównywał nowo ochrzczonych do lękliwych i słabych zajęcy, chroniących się za skałą, którą jest Jezus Chrystus.
Niech w tę Wielkanoc nie zabraknie w naszych domach baranka z chorągiewką, kolorowych jajek, kurczaczków i zajączków. Niech towarzyszą nam podczas wspólnego świętowania, bo to właśnie one symbolizują chrześcijańską radość z nowego życia, które przynosi Zmartwychwstały Chrystus.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.