Wiadomości

  • 29 marca 2024
  • wyświetleń: 2807

Nietypowa kampania jednego z kandydatów. Rozwiesił nasiona roślin dobrych dla owadów zapylających

Nietypowy sposób na przeprowadzenie kampanii wyborczej znalazł Michał Janik, jeden z kandydatów do Rady Powiatu Bielskiego. Zamiast rozdawania ulotek postanowił rozwiesić nasiona roślin dobrych dla owadów zapylających.

Nietypowa kampania jednego  z kandydatów. Zamiast plakatów rozwiesza nasiona
Nietypowa kampania jednego z kandydatów. Rozwiesił nasiona roślin dobrych dla owadów zapylających · fot. Michał Janik


Swoim pomysłem Michał Janik podzielił się w mediach społecznościowych.

- W ramach kampanii wyborczej postanowiłem zrezygnować ze standardowych ulotek. W zamian za to rozdaję nasiona roślin dobrych dla owadów zapylających. W ten sposób razem możemy pomóc zapylaczom oraz upiększymy najbliższą okolicę - napisał czechowiczanin.

Mieszkaniec Czechowic-Dziedzic przekazał portalowi czecho.pl, że w sumie rozdał 800 paczek nasion.

Michał Janik to założyciel facebookowego profilu "Na szczytach marzeń". Jedną z jego akcji był projekt "Korona dla pszczół", którą przeprowadził we wrześniu 2020 roku razem z Wydawnictwem Pasieka. Portal czecho.pl pisał o niej w artykule "Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan".

W ramach akcji Michał Janik postanowił oddać hołd owadom zapylającym, symbolicznie koronując pszczoły, poprzez zdobycie w 13 dni Górskiej Korony Polski, czyli 29 najwyższych szczytów naszych gór.

Za każdym razem, gdy osiągali kolejny cel, na ich profilu pojawiało się zdjęcie i informacja o jednym pożytecznym "chwaście", czyli ważnej, rodzimej roślinie miododajnej, a także fragment książki Martyny Walerowicz "365 faktów o pszczołach", by edukować przyrodniczo swoich czytelników.

Ponadto Janik w 2022 roku przeprowadził akcję "Zapylamy Wisłą", w ramach której w 21 dni pokonał 1047 kilometrów. Czechowiczanin zadedykował ją dzikim owadom zapylającym "w podziękowaniu za całą pracę, którą dla nas robią". - Pracę, która nie zawsze jest widoczna, nie zawsze doceniana i która przynosi nam więcej dobrego niż sądzimy. Połączymy miłość do gór, kajakarstwa i pszczół! - dodawał.

Więcej o tej akcji pisaliśmy w artykule "Zapylał Wisłą. Czechowiczanin dotarł do Bałtyku!".

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.