Wiadomości

  • 26 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 976

Kohut: "Je żech fest rod!". Sejm uznał język śląski za język regionalny

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186.

Kohut: "Je żech fest rod!". Sejm uznał język śląski za język regionalny
Kohut: "Je żech fest rod!". Sejm uznał język śląski za język regionalny · fot. Materiały prasowe


- Dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym. Historia dzieje się na naszych oczach - mówi europoseł Łukasz Kohut.

Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które nastąpi na posiedzeniu w dniach 8 i 9 maja. Następnie, jeśli zostanie przyjęty, trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.

- Wspólnie z Moniką Rosą i Maciejem Kopcem zajmowaliśmy się tym tematem od wielu lat. Śląska sprawa rozpoczęta przez śląskich regionalistów, Kazimierz Kutza i Marka Plurę jest dziś skutecznie kontynuowana przez kolejne pokolenie śląskich polityków. Liczą się konkrety - promowanie kultury regionu i zapewnienie wsparcia finansowego dla dziedzictwa Śląska - mówi europoseł Kohut.

- Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi i wszystkim liderom partii tworzących Koalicję 15 października za ten ważny dla wielu pokoleń Ślązaków i Ślązaczek dzień. Teraz czas na Senat, a później test dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Test człowieczeństwa i szacunku dla śląskiego dziedzictwa - podsumował Łukasz Kohut.

Dodajmy, że w ostatnim spisie powszechnym 642 czechowiczan (1,43% mieszkańców Czechowic-Dziedzic) zadeklarowało narodowość śląską.

Loading...

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.