Wiadomości

  • 16 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3171

Urzędnicy dali przykład i nie pierwszy raz wyszli zza biurek. Wzięli udział w koszeniu trzciny w rezerwacie

W rezerwacie przyrody Rotuz zespół Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ Katowice usunął prawie 1 ha trzcinowiska porastającego to chronione torfowisko. Trzcina jest niepożądana w tym siedlisku i szkodzi rosnącym tam rosiczkom, torfowcom, wełniankom czy żurawinie błotnej.

Prace na terenie rezerwatu przyrody "Rotuz" - 7.06.2024 · fot. RDOŚ


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach relacjonuje, że po koszeniu konieczne było również zebranie trzciny i wyniesienie jej poza obszar torfowiska, gdzie zapewne zagospodarują ją sobie leśne zwierzęta. Przez kilka godzin pracowało łącznie kilkanaście osób - urzędników wspomagał również jak zawsze Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody, społecznik zaangażowany od początku w ochronę torfowiska Rotuz.

- Praca niełatwa, bo przy dużej wilgotności powietrza, w słońcu, na grząskim podłożu i w towarzystwie wszelkiego rodzaju owadów chcących nas koniecznie zjeść, albo chociaż posmakować naszej krwi. Ale za to efekt przyrodniczy widoczny od razu, a przy tym idealna okazja do integracji zespołu zajmującego się ochroną przyrody, w imię dobrej sprawy! Czy przyrodnik może mieć lepszy piątek w pracy? Chyba nie - dodała katowicka RDOŚ.

RDOŚ planuje kolejne działania w tym miejscu, ponieważ do usunięcia jeszcze w tym sezonie został ostatni, nieco większy płat trzcinowiska. Ponadto w sierpniu montowane będą przetamowania na rowach odprowadzających wodę z torfowiska. A wszystko to w ramach działań ochronnych podjętych już w poprzednim roku, gdzie usunięto część drzew zarastających cenne torfowisko, a pozostałe większe zaobrączkowano.

Loading...

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.