czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 marca 2011
  • wyświetleń: 2420

Jak walczyć z nowotworem?

We wtorek w naszym mieście odbyło się spotkanie na temat profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet.

Nieprzypadkowo tematyka badań profilaktycznych pojawiła się w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Wszystkie panie powinny dbać bowiem o swoje zdrowie i regularnie zgłaszać się na badania profilaktyczne. Badania profilaktyczne nie są badaniami bolesnymi i czasochłonnymi, a wykonywane regularnie mogą uratować życie - czytamy w informacji Urzędu Miejskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Pierwszy wykład w czasie spotkania wygłosił lek. med. Andrzej Czuba z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wykrywania raka Szyjki Macicy w Gliwicach. Doktor zwracał uwagę na celowość wykonywania badań cytologicznych przynajmniej raz na trzy lata. Niestety w naszym mieście odsetek pań zgłaszających się na badania cytologiczne należy do jednego z najniższych w całym powiecie.

Na terenie Czechowic-Dziedzic cztery przychodnie realizują program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Są to:
* NZOZ Falmed, ul. Krótka 4
* NZOZ Simed, Plac Wolności 5
* NZOZ Ubezpieczalnia, ul. Sienkiewicza 8
* NZOZ Diamed, ul. Kochanowskiego 4

Panie w wieku 29-59 lat, które nie wykonały jeszcze takiego badania powinny skontaktować się z jedną z wymienionych przychodni i umówić się na badanie ginekologiczne.

W czasie spotkania informacji na temat profilaktyki raka sutka udzieliły Małgorzata Pytraczyk oraz Katarzyna Damek z Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Natomiast Maria Ciechacka z Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej przypominała w jaki sposób przygotowywać się do badań profilaktycznych.

Spotkanie zakończyło wystąpienie dr Bogusławy Waligóry-Klimurczyk reprezentującej Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii „Amazonki” w Bielsku-Białej. Panie przekonywały słuchaczki do samobadania piersi oraz do regularnego wykonywania badań mammograficznych i badań usg piersi. Są to podstawowe badania pozwalające na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Należy zaznaczyć, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.

aka / czecho.pl, źródło: UM Czechowice-Dziedzice, www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.